14 август е особена дата в българската история. Точно преди 81 години в този ден Цар Борис III прави внезапното посещение при Хитлер във „Волфшанце” (Вълчата бърлога), щабът за командване на Източния фронт. Фюрера е изпратил личния си самолет да го вземе от София. По време на полета българският държавен глава разговарял приятелски с личния пилот на Хитлер Йохан Петер Баур – двамата се познавали отдавна.
Обстановката е много сложна, Втората световна война е в разгара си. България официално е на страната на Тристранния пакт (Германия, Италия и Япония), но продължава да поддържа контакти с Великобритания и САЩ, както и със СССР. Стремежът на цар Борис III е да не изпрати нито един български войник на фронта.
Само месец по-рано италианският крал Виктор Емануил III, тъст на цар Борис, съдейства за отстраняването на Мусолини и разпорежда да бъде арестуван. Това е краят на фашизма в Италия и Хитлер е силно изнервен.
Срещата между Борис III и Хитлер на 14 август 1943 г., описана в книгата „Корона от тръни" на Стефан Груев - син на Павел Груев, началник на канцеларията на царя, минава твърде напрегнато. Според неговия разказ фюрерът настоява България да се присъедини открито във войната срещу Русия. Борис III обаче се аргументира с това, че е най-добре страната ни да остане неутрална. Царят е наясно, че война срещу Съветския съюз само ще изостри сложната вътрешнополитическа обстановка и партизанската война.
Следват ожесточените спорове. За първи път Хитлер е ядосан по време на срещите си с Цар Борис III, когото много уважавал. Разделят се хладно.
Когато на 15 август Борис III се връща в София, близките му забелязват, че е необичайно блед и уморен. Още в колата започва да се оплаква от болки в сърцето и неразположение в стомаха. Това е странно, тъй като бил в добро здраве само преди ден.
На 28 август 1943 г. цар Борис III умира.