Проф. Лозанов: Нямаше как софиянци отново да се върнат към социализма

Истинските политически лица на кандидатите за кмет на София лъснаха на втория тур, казва още медийният експерт

Георги Лозанов, снимка: БГНЕС

Георги Лозанов, снимка: БГНЕС

Нямаше как софиянци отново да се върнат към социализма и резултатите от изборите го показаха. Това заяви в ефира на "Фокус“ медийният експерт проф. Георги Лозанов.

"Григорова бе силна в експресивността и новостта на лявото, владее синдикалната риторика и влизаше лесно в конкретни проблеми, разигравайки сблъсъка между бедни и богати в тази кампания. Това обаче бе и слабостта й, защото с геополитическото си тежнение на Изток тя обещаваше да върне социализма в София. Софийските граждане нямаше как да изтърпят това, защото за щастие столицата отдавна мина към демокрация към западен тип, колкото и трудно да върви тя. Демокрацията е капиталистическа. Терзиев, като много успешен бизнесмен на международно ниво, се яви като свободен и уверен в себе си капиталист“, анализира резултатите от местните избори Лозанов.

Вторият тур на изборите в София беше даже по-напрегнат от първия според професора.

"Чувствам се като след едно сложно състезание, в което в крайна сметка спечели по-добрият“, отчете Лозанов. "Тази кампания по начало бе силна и медиите си свършиха добре работата. До първия тур се организираха много интервюта и дебати между водещи кандидати. Нашите политици дълго се криеха от тях. Кампанията беше също силно експертна – говореше се за детските градини, презастрояването, мръсния въздух. Кандидатите отговаряха отново и отново на тези въпроси, засягащи конкретните проблеми“, даде мнението си по темата с местния вот Лозанов.

Скриха се обаче истинските политически лица на кандидатите. Кои са те – отговорите лъснаха на втория тур, убеден е Лозанов.

"Медиите видяха, че няма как да продължи кампанията само експертно и че трябва да се говори за това, какви са личностите. Ваня Григорова в последна сметка загуби по тази линия – макар че се заявява като ново лице в ляво, алтернатива на Нинова и Радев, всъщност по най-важния въпрос се оказа като тях. Отказа да осъди военното престъпление на Русия“, анализира експертът.

Втората част на кампанията беше по оста ляво-дясно, каквато отдавна не бяхме виждали.

"Още с идването на Царя лявото и дясното започнаха да се размиват у нас. В София кампанията беше тежка политическа игра, от която зависи развитието на страната. Кампанията беше силно партийна, не просто мажоритарна“, поясни още Лозанов.

Когато Вили Лилков не успя да се класира на втория тур, атаката срещу Терзиев се увеличи, отчете Георги Лозанов. "Счита се, че много десни хора, които са гласували за Лилков, сега гласуваха за Григорова. Тя прибира и много протестен вот от ГЕРБ и ПП-ДБ – от избирателите им, които са против сглобката“, завърши анализа си професорът.