Радев в Унгария: Уверения, че няма да спираме руския газ и "мирни" послания в кремълски стил

Призова и Унгария да настоява РСМ да спазва критериите за ЕС

Румен Радев и Тамаш Шуйок, снимка: EPA/BGNES

Румен Радев и Тамаш Шуйок, снимка: EPA/BGNES

България и Унгария подкрепят европейската интеграция на Западните Балкани, но на основата на дълбоки реформи, на изпълнение на Копенхагенските критерии за членство и развитие на реални добросъседски отношения.

Това посочи президентът Румен Радев след среща в Будапеща с унгарския си колега Тамаш Шуйок.

"А да не бъдат само в резултат на геостратегически съображения, защото ние искаме този процес на интеграция да бъде устойчив и необратим. Искам с безпокойство да сподели последните тенденции в нашата съседка – РСМ, където водещи политически фактори, които спечелиха изборите, се обявяват открито за отхвърляне на общия европейски консенсус, постигнат през юли 2022 г. Искрено се надявам и съм убеден, че Унгария, като председател на Съвета на Европейския съюз, ще отстоява наистина този консенсус да бъде спазен." - каза Радев, цитиран от БНР.

Той е уверил Шуйок, че България ще продължи да бъде надежден доставчик на енергийни ресурси за Унгария. 

Унгарският президент от своя страна изтъкна ролята на България за доставките на руски газ: 

"България играе ключова роля в транзита на доставките на руски природен газ за Унгария. Ролята на България може да се засили в бъдеще в това отношение чрез внос на природен газ от Азербайджан и Турция. За нас това означава безопасен транспортен маршрут. За нас е важно транзитът на природен газ през България да остане стабилен и сигурен."  

Радев и Шуйок са обсъдили също и войната в Украйна, която остава голямото предизвикателство пред Европейския съюз. И двамата говорят за решение "по пътя на дипломацията". Не се споменава нищо за необходимостта Русия да се изтегли от суверенната територия на Украйна.

Румен Радев се срещна и с унгарския премиер Виктор Орбан. Той е заявил пред главата на унгарското правителство, че България и Унгария могат да си партнират за гарантиране на енергийната сигурност в Централна и Източна Европа. Двамата са обсъдили "рисковете пред сигурността и негативните последици за Европа" от войната на Русия срещу Украйна като са подчертали необходимостта от "ефективни дипломатически усилия" за преустановяване на военните действия и търсене на мирно решение на основата на международното право. Радев и Орбан са откроили приятелските двустранни отношения и културно-исторически връзки между България и Унгария. Унгарският премиер е оценил високо приноса на българската общност за развитието на страната.