21 Февруари, 2026

Путин дава назад за газа, отказа се от маниите разплащането да става в рубли

Путин дава назад за газа, отказа се от маниите разплащането да става в рубли

Решението е потвърдено днес и от говорителя Дмитрий Песков

По-късно страните от Г-7 решиха да призоват местните компании да не приемат руската валута при плащания за газ, след като в договорите са заложени евро или долари. Решението дойде на спешна среща на министрите на енергетиката на Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ. Последва и изявление на ЕС, че за руски газ няма да се плаща в рубли.

В сряда, 30 март, Песков заяви, че промяната на валутата за разплащане е времеемък процес и на никого няма да се налага да плаща в рубли от 31 март.

Часове по-късно на същия ден Путин разговаря по телефона с германския канцлер Олаф Шолц и с италианския премиер Марио Драги, с които обсъди въпроса за плащането на руския газ.

Германският канцлер е потвърдил пред Путин, че страната му ще продължи да плаща за руския газ в евро или долари и че нищо няма да се промени за европейските партньори, въпреки плана на руския президент за плащане в рубли.

Путин обяснил, че парите ще бъдат превеждани в банката на "Газпром" и след това превеждани в рубли в Русия, се казва в изявление на говорител на германското правителство, цитиран от "Дойче веле".
Сподели:

Коментари (0)

Украйна удари с "Фламинго" завод за  „Искандер“ и „Орешник“

Украйна удари с "Фламинго" завод за „Искандер“ и „Орешник“

Путин посети завода преди време. Според ASTRA, в местни чатове жители на града пишат за поразяване на цехове №22 и №36

Axios: В Белия дом е обсъждан и „крайният вариант“ – ликвидирането на аятолах Хаменей

Axios: В Белия дом е обсъждан и „крайният вариант“ – ликвидирането на аятолах Хаменей

В най-напрегнатия момент от кризата между Вашингтон и Техеран в Белия дом е била на масата и най-драстичната опция – физическото отстраняване на върховния лидер на Иран.

Белият дом: И държавите със сключени споразумения ще бъдат обложени с 10% мито

Белият дом: И държавите със сключени споразумения ще бъдат обложени с 10% мито

То дойде, след като Върховният съд отмени специфичните за отделни държави мита, наложени от Тръмп чрез извънредни икономически правомощия.