2 Януари, 2026

Путин обеща да изтегли войските от границата с Украйна, но постави условие

Путин обеща да изтегли войските от границата с Украйна, но постави условие

Владимир Путин

Той иска гаранции, че Украйна няма да стане член на НАТО

Руският президент Владимир Путин е обещал засега да не предприема никакви нови военни инициативи край украинските граници като възможен предвестник за намаляване на напрежението. Това заяви днес френски официален представител след срещата между Путин и президента на Франция Еманюел Макрон вчера в Москва, предаде Ройтерс.
Руският лидер, според френския източник, се е съгласил войските, участващи във военните учения на беларуска земя край украинските граници да бъдат изтеглени, щом маневрите приключат, съобщи БТА.

Самият Путин не спомена подобни отстъпки вчера, когато говореше пред медиите след шестчасовата си среща с Макрон в Кремъл. Ройтерс уточнява, че не е в състояние да потвърди чрез независим източник, че Русия е поела подобни задължения.

Френският официален представител, говорил пред репортери, пожела да запази анонимност.

Макрон е най-влиятелният западен лидер, срещнал се с Путин, откакто Русия започна да струпва войски по украинските граници. Западните държави изразяват опасения, че Москва се готви да нахлуе; тя отрича да има такива намерения, но заяви, че може да предприеме неуточнени военни действия, ако поредицата й искания в областта на сигурността не бъдат удовлетворени, отбелязва Ройтерс.

Френският официален представител заяви, че Макрон се е съгласил "да започне диалог по стратегически въпроси", но не се уточнява какво може да включва този диалог.
Путин поиска промени в договореностите за сигурността в Европа, включително обещание, че НАТО никога няма да приеме Украйна за свой член, че по руските граници никога няма да бъдат разполагани ракети и че западният алианс ще намали военната си инфраструктура.

Според френския официален представител по време на разговорите е постигнато съгласие и да бъде засилена дипломацията в рамките на така наречения нормандски формат, в който Франция и Германия участват като посредници между Русия и Украйна.

Сподели:

Коментари (0)

Полша се готви за заплаха от руска инвазия, укрепва бомбоубежища, аварийни приюти

Полша се готви за заплаха от руска инвазия, укрепва бомбоубежища, аварийни приюти

Последните месеци на 2025 г. накараха Варшава да превърне руския въпрос в приоритет. Например страната избегна на косъм тежки жертви при бомбена атака срещу железопътна линия, извършена от лица, заподозрени, че са агенти на Кремъл.

Тръмп: Ние сме в пълна бойна готовност, ако Иран убие протестиращи

Тръмп: Ние сме в пълна бойна готовност, ако Иран убие протестиращи

Двама мъже на 21 и 28 години са убити в западния град Лорестан, съобщи базираната в Норвегия организация за правата на човека „Хенгау“. Оттам казаха още, че проучват съобщения за възможно убийство и на трети демонстрант.

Украйна: Кремъл подготвя провокация с човешки жертви около Рождество по стария календар

Украйна: Кремъл подготвя провокация с човешки жертви около Рождество по стария календар

„Службата за външно разузнаване на Украйна предупреждава за продължаването на специалната операция на Кремъл за срив на мирните преговори, водени с посредничеството на САЩ."