Русия не е започнала войната в Украйна, а поляризацията на света ще й донесе само ползи. Това е само част от пропагандния наратив на президента Владимир Путин пред участниците в Източния икономически форум във Владивосток.
"Да, разбира се, има известна поляризация както в света, така и в страната. Но мисля, че това ще бъде само от полза", казва Путин.
Наред с други неща, той говори за цената на войната за Русия, пише "Сега". "Сигурен съм, че не сме загубили нищо и няма да загубим нищо. Що се отнася до печалбите, мога да кажа, че основната печалба е укрепването на нашия суверенитет, а това е неизбежен резултат от случващото се в момента."
Освен това Путин повтори една от тезите на кремълската пропаганда: че Русия не започва войни, а ги приключва. "Не сме започнали нищо по отношение на военните действия, само се опитваме да завършим", каза президентът. "Започнахме военните действия през 2014 г., след държавния преврат в Украйна, извършен от онези, които не искаха нормално, мирно развитие и се стремяха да потиснат собствения си народ, провеждайки в продължение на осем години една след друга военни операции и подлагайки на геноцид хората, живеещи в Донбас".
По различни оценки до този момент във войната в Украйна са загинали или ранени около 50-80 000 души, унищожена е и огромен брой военна техника.
Той нарече нахлуването в Украйна "дълг", който трябва да бъде "изпълнен докрай".
Дайте ни турбината!
Според него Западът не е в състояние да диктува условията си на Русия. "Дайте ни турбината и утре ще пуснем "Северен поток 1". Но те няма да ни дадат нищо", каза Путин, въпреки че тъкмо Русия създава пречки за връщането от Германия на вече ремонтираната турбина за компресорната станция "Портовая", откъдето започва газопроводът.
"Има един изход - в Германия сега, както виждаме, се провеждат демонстрации с искане да се включи "Северен поток 2". Споделяме тези изисквания на потребителите в Германия, готови сме да направим това още утре, трябва само да натиснете бутона."
Путин изложи логиката на действията на Русия в Донбас според своето разбиране за международното право.
"Ситуацията в Ирак е същата? Там я бомбардираха, страната беше смазана - същото е и с Либия. Къде е това международно право? Не, всички разбират, че това не е в съответствие с международното право, така че те говорят за някакви измислени правила... Оставете ги да живеят с тях".
Европа изяла украинското зърно
Руският президент Владимир Путин заяви, че обмисля да ограничи износа на зърно от украинските пристанища, защото от 87 кораба, натоварени по Световната продоволствена програма на ООН, само два са стигнали досега до гладуващи страни.
"Направихме всичко възможно, за да гарантираме, че украинското зърно е изнесено. (...) Направихме го заедно с Турция. Ако изключим Турция като страна посредник, почти цялото зърно, изнасяно от Украйна, се насочва не към развиващите се по-бедни страни, а към страните от Европейския съюз", каза Путин.
"Както много европейски държави са действали като колонизатори през последните десетилетия и векове, така те продължават да действат и днес. За пореден път просто развиващите се страни бяха измамени и продължават да бъдат мамени", каза Путин. Той допълни, че при такъв подход продоволствените проблеми в развиващите се страни само ще се увеличат, което може да доведе до "безпрецедентна хуманитарна катастрофа". Той обеща да разговаря с Ердоган за "ограничаване на посоката на износа на зърно и търговски храни по този маршрут", т.е. към ЕС.
Преди войната украинското зърно представляваше около 10% от световния износ и ООН предупреди, че пълното му изчезване от международните търговски вериги може да доведе до глад в бедните страни. От украинската пшеница най-много зависят Молдова, Ливан, Катар, Тунис и Пакистан.
В края на юли Русия и Украйна се споразумяха с посредничеството на Турция да вдигнат блокадата на черноморските пристанища, за да може Украйна да изнася оттам зърно и други продукти.