Бизнес
Росен Христов: Още 2 нарушения на ТЕЦ "Марица- 3" и цялата електроенергийна система е под риск
От петък до събота, за по-малко от 12 часа, в Димитровград са регистрирани 8 пъти превишаване нормите на серен диоксид
В момента ТЕЦ Марица 3 не работи. С още две нарушения от ТЕЦ 3, България може да загуби 30% от енергийните си мощности, а десетки хиляди души да загубят работата си. Неизпълнението на предписанията може да доведе дори до спирането на големите инсталации в Маришкия басейн.
Това заявиха днес министрите на енергетиката Росен Христов и на околната среда и водите Росица Карамфилова, предаде репортер на БГНЕС.
Двамата служебни министри дадоха брифинг относно замърсяването в Димитровград от дейността на ТЕЦ Марица 3.
От петък до събота, за по-малко от 12 часа, в Димитровград са регистрирани 8 пъти превишаване нормите на серен диоксид. В събота ние достигнахме прага на трите средноденонощни норми, уточни Карамфилова.
Тя уточни, че "Брикел" работи, но са организирани непрекъснати проверки и ежедневно ще бъдат проверявани големите горивни инсталации. Командировани са и служители от други градове.
МОСВ предоставя информация на ЕК дали има устойчива тенденция за намаляване нормите на серен диоксид, каза още Карамфилова и уточни, че в момента България е в активна съдебна фаза и финансовите санкции са в изключително големи размери, освен това под риск е здравето на цялото население и енергийната система.
Въглищните централи у нас работят благодарение на дерогация от страна на ЕК. С още две нарушения тази дерогация ще бъде отменена, което би довело да затварянето на всички въглищни мощности в страната. Това ще превърне България от нетен износител на електроенергия в нетен вносител, заяви Росен Христов.
Той обясни, че мощността на ТЕЦ Марица 3 е 65 мегавата, което е незначителна част, но инсталациите в Маришкия басейн са критични за цялата енергийна система.
Ако ТЕЦ Марица 3 изпълни екологичните предписания, работата му ще бъде възобновена, ако не, ще бъдат спирани и други мощности, закани се министър Христов. /БГНЕС
Фактор
Това заявиха днес министрите на енергетиката Росен Христов и на околната среда и водите Росица Карамфилова, предаде репортер на БГНЕС.
Двамата служебни министри дадоха брифинг относно замърсяването в Димитровград от дейността на ТЕЦ Марица 3.
От петък до събота, за по-малко от 12 часа, в Димитровград са регистрирани 8 пъти превишаване нормите на серен диоксид. В събота ние достигнахме прага на трите средноденонощни норми, уточни Карамфилова.
Тя уточни, че "Брикел" работи, но са организирани непрекъснати проверки и ежедневно ще бъдат проверявани големите горивни инсталации. Командировани са и служители от други градове.
МОСВ предоставя информация на ЕК дали има устойчива тенденция за намаляване нормите на серен диоксид, каза още Карамфилова и уточни, че в момента България е в активна съдебна фаза и финансовите санкции са в изключително големи размери, освен това под риск е здравето на цялото население и енергийната система.
Въглищните централи у нас работят благодарение на дерогация от страна на ЕК. С още две нарушения тази дерогация ще бъде отменена, което би довело да затварянето на всички въглищни мощности в страната. Това ще превърне България от нетен износител на електроенергия в нетен вносител, заяви Росен Христов.
Той обясни, че мощността на ТЕЦ Марица 3 е 65 мегавата, което е незначителна част, но инсталациите в Маришкия басейн са критични за цялата енергийна система.
Ако ТЕЦ Марица 3 изпълни екологичните предписания, работата му ще бъде възобновена, ако не, ще бъдат спирани и други мощности, закани се министър Христов. /БГНЕС
Още от Бизнес
Фискалният съвет предупреждава за влизане в "неуправляема дългова спирала"
Експертите от съвета посочиха, че дълговото бреме се превръща в структурен дефект на бюджета, тежестта се прехвъля върху бизнеса, а лихвените плащания нарастват рязко и по този начин изземват ресурс от сектори като образование и здравеопазване
Цанко Арабаджиев: ББР може да мобилизира частния капитал за изграждането на стратегическата инфраструктура в страната
В дискусията, посветена на инфраструктурните инвестиции, участваха също министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, представителят на Световната банка Антонио Нунес, президентът на Американската търговска камара в Армения Елина Маркарян и представители на бизнеса от региона
За пореден път САЩ удължават срока за продажбата на "Лукойл"
Санкциите наложиха продажбата на международния портфейл на най-голямата руска рафинерия, който е оценен на около 22 млрд. долара и включва нефтени находища, рафинерии и бензиностанции от Ирак до Финландия.