Русия може да загуби сериозни приходи от петрол и ключовото си място си в ОПЕК

На 4 май 2022 г. председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи шестия пакет от санкции на ЕС срещу Руската федерация, включително петролното ембарго и прекъсването на връзката на Сбербанк със системата SWIFT.

Унгария се противопоставя на въвеждането на забрана за доставка на руски петрол.

На 29 май Bloomberg, позовавайки се на източници, съобщи, че Европейската комисия предлага на страните от ЕС да откажат да внасят руски петрол по море, като в същото време отлагат ограниченията за вноса му през тръбопровода "Дружба".

Впоследствие ЕС се споразумя за частично ембарго на руския петрол.

Споразумението за забрана на износа на руски петрол за ЕС покрива повече от 2/3 от вноса на петрол от Русия, намалявайки значителен източник на финансиране за нейната военна машина.

Освен това новият пакет от европейски санкции включва отрязване на руската Сбербанк от международната междубанкова система SWIFT, блокиране на излъчването на още три руски държавни радио- и телевизионни оператори в ЕС и налагане на санкции на отговорните за военни престъпления в Украйна.

На 1 юни 2022 г. френският президент Еманюел Макрон обяви, че до края на 2022 г. Европейският съюз ще намали вноса на руски петрол с 92%. Макрон отбеляза, че също така не изключва ембарго на доставките на газ за ЕС от Русия.

На 2 юни икономическият анализатор Михаил Крутихин обяви, че в Русия се говори за затваряне на петролни рафинерии. В същия ден президентът на САЩ Джо Байдън каза, че САЩ и ЕС обсъждат възможността за закупуване на руски петрол на цени под пазарните.

На 3 юни ЕС най-накрая одобри шестия пакет от санкции срещу Русия.

Всички тези действия на ЕС по отношение на руския петрол и газ могат в един обозрим момент да намалят драстично приходи за Русия от тези природни ресурси, в резултат на което да загуби ключовото място, което сега има в ОПЕК, коментира агенция УНИАН.