Ген. Съби Събев
През изтеклия месец Въоръжените сили на Украйна продължиха да удържат стратегическата инициатива в агресивната война на Русия срещу страната. Украинската контраофанзива продължава и се разви в три направления, като главно се очерта направлението Орехов-Токмак-Мелитопол. Руските сили претърпяха погром южно от Бахмут.
Ожесточаване на дронната война
На свой ред ВСУ отговаряха с ракетно-дронни удари по руски военни обекти и военни летища на руска територия, от които Русия нанася удари по Украйна. В последния месец Украйна започна да нанася удари и по обекти на руската военна индустрия. Увеличиха се и украинските ракетни и дронни удари по руски военни обекти в Крим, както и по руски военни кораби, на които са нанесени щети. След атака по Севастопол бяха тежко повредени голям руски десантен кораб, нова подводница-носител на КР „Калибър“ и сух док за ремонт на кораби. При украинска специална операция край Евпатория, бе унищожен руски ПВО комплекс "Триумф", на стойност 1.2 млрд. долара, както и радар. При дронни атаки по военни летища на руска територия бяха унищожени и тежко повредени няколко самолета на руските ВКС. Украинските ракетни и дронни удари силно дискредитираха руската ПВО и ПРО.
Русия формира две нови общовойскови армии – 25 ОВА в източния си военен окръг и 18 ОВА – в южния военен окръг. Части и съединения на първата, недостатъчно подготвени, вече са развърнати на Купянското направление, но разполагат само с 55% от необходимото въоръжение.
Пореден месец на ожесточени боеве по фронтовете
Деветнадесетият месец на руската инвазия в Украйна бе характерен с ожесточени боеве по фронтовите линии. Украинската контраофанзива навлезе в критичната си фаза на пробив на руските отбранителни линии в Запорожието. Очертаха се едно главно и две второстепенни направления на украинската контраофанзива. На главното направление на контраофанзивата Орехов-Токмак-Мелитопол бе осъществен значителен тактически пробив на главната руска отбранителна линия в района на населените пунктове Роботине и Вербове и южно от тях, на дълбочина около 15 км от фронтовата линия в началото на контраофанзивата. Този пробив постепенно се разширява и украинските сили се насочват към втората руска отбранителна линия, като въведоха в боевете отделни механизирани части. След пробив и на втората руска отбранителна линия, УВС най-вероятно ще въведат в боевете и основните си бронетанкови сили.
На направлението Велика Новосилка-Бердянск, ВСУ също оказват натиск, с който сковават остатъчни руски резерви. На това направление украинските сили се вклиниха до 20 км в руската отбрана. Украинските войски продължиха настъплението си и на Бахмутското направление, като овладяха Андриивка и Клищивка и деокупираха над 50 кв. км площ. При тези украински операции бе напълно обкръжена и унищожена 72-а мотострелкова бригада от 3-и руски армейски корпус, а две руски въздушно-десантни бригади бяха разгромени. На това направление ВСУ сковават значителна руска войскова групировка от около 52 000 души, включително елитни въздушно-десантни части и съединения, които се отклоняват от усилване на руската отбрана по главното направление на украинската контраофанзива. Това са основните сили на две въздушно-десантни дивизии и четири отделни въздушно-десантни бригади, но част от тях бяха прехвърлени на юг за спиране на украинския пробив.
Продължи украинската кампания за унищожаване на руската артилерия, в резултат на която е ликвидирано руското артилерийско превъзходство, а ВСУ дори имат превес в далекобойни артилерийски средства. Общо от началото на контраофанзивата украинските сили са унищожили 2894 руски артилерийски средства, включително 900 през последния месец.
Руските окупационни сили оказват натиск на Купянското и Лиманското направление, с цел да отклонят украински резерви от Запорожкото и направление. Продължават да контраатакуват безрезултатно и на другите направления, като изтощават останалите им боеспособни сили.
Какво постигна украинската контраофанзива за 3,5 месеца
Украинската контраофанзива за пробив на руската отбрана и отбранителните руски операции за възпирането й са в критична фаза и приближават до кулминационната си точка. Последната вероятно ще зависи също от баланса на силите на двете страни, както и от западната помощ за Украйна. ВСУ, независимо от ограничените си ресурси, от началото на контраофанзивата си прилагат петвекторна оперативна стратегия срещу руските окупационни сили. Петте вектора на тази стратегия са взаимно свързани и насочени към постигане на главната стратегическа цел – принуждаване на руските окупационни сили да напуснат територията на Украйна в международно признатите й граници. Основният вектор са операциите по фронта с главна цел – пробив на руската отбрана на Запорожкия фронт за прекъсване на земния коридор с Крим. Вторият вектор е унищожаване на руската артилерия чрез ефективна контрабатарейна борба. Третият вектор е удари по логистичните пунктове и артерии за снабдяване на руските окупационни сили - пътни и ж.п. възли, мостове, командни пунктове, комуникационни възли, складове за гориво, боеприпаси и военна техника. Четвъртият вектор е нанасяне на ракетни и дронни удари по военни обекти и предприятия на военната промишленост на територията на Русия, включително по военни летища. Петият вектор е насочен към Крим и неутрализиране на руския Черноморски флот – унищожаване на ПВО, щабове, летища, кораби – надводни и подводници, командни пунктове и руски резерви. Тук се преследват две основни цели - постигане на доминация в северозападната част на Черно море и деградиране на руските логистични способности за отбранителните им линии в Запорожието.
На основното направление Орехов-Токмак-Мелитопол, ВСУ съсредоточиха 50-хилядна войскова групировка и успяха да напреднат на юг с около 18 км. Близката цел е гр. Токмак, който вече е на 15-18 км от достигнатите рубежи от ВСУ. Градът е основният укрепен отбранителен възел на втората руска отбранителна линия. Ако украинските войски освободят или поне блокират този град, те ще могат да обстрелват с далекобойни оръжия Мелитопол и магистралата, която минава през града, която е основният път на сухопътния коридор към Крим и главна логистична артерия за руските сили. Развивайки своето настъпление към Токмак, украинските сили ще трябва постоянно да разширяват своя "клин", за да сведат до минимум опасността от флангови удари и избягване на обкръжение на настъпващите украински сили.
Бавният ход на украинската контраофанзива се определя от няколко фактора: обширните и гъсти минни полета; трилинейната здраво укрепена руска отбрана с противотанкови ровове и пирамидални препятствия; руското авиационно превъзходство; упоритата съпротива на руските окупационни сили.
Все повече успехи постигат ВСУ и с ракетно-дронните си удари по руски цели и обекти в дълбокия руски тил. Нарастващите украински атаки, по твърдения на началника на украинското военно разузнаване, преследват три основни цели: изтощаване на руската ПВО; изваждане от строя на повече военно-транспортни самолети и бомбардировачи; разрушаване на военни производствени съоръжения. Само по Крим през месеца бяха нанесени пет удара срещу военни обекти на руския ЧФ и неговия щаб в Севастопол, летища, командни пунктове, средства за ПВО. Производството на дронове в Украйна е нараснало стократно, в сравнение с 2022 г. ВСУ планират да закупят или произведат за нуждите на армията до 200 хиляди дрона в близката една година.
Пропуква ли се руската отбрана на Запорожкия фронт
Руската отбрана на Запорожкото направление започна да се пропуква и навлиза в критична фаза, в резултат на украинския натиск и изтощението на руските окупационни сили. Независимо, че руските сили концентрираха около 60% от своите усилия и способности за отбрана на първата отбранителна линия, същата беше пробита от УВС на основното направление на украинското настъпление. Това наложи снемане от други направления и прехвърлянето на отделни руски въздушно-десантни части за спиране напредъка на украинските сили, включително части от 76-а гвардейска десантно-щурмова дивизия, снети от Луганското направление, както и руски части от Бахмутското направление. Тези усиления може да забавят украинското настъпление, но е малко вероятно да го спрат окончателно.
Руската окупационна групировка, по оценка на украинското разузнаване, вече достигна 420 000 души, без силите на Росгвардия, службите за сигурност и други спомагателни сили. Най-вероятно тези сили ще нарастват в следващите месеци, след завършване на подготовката на допълнително рекрутираните близо 300 000 души, по твърдения на руския президент, през последните 5-6 месеца. Основната част от тях, от състава на новата 25 ОВА, недостатъчно обучени, бяха преждевременно развърнати в Източна Украйна на Купянското и Бахмутското направления. Руските сили в Украйна, обаче, изпитат недостиг на подготвени резерви, артилерийски средства и боеприпаси, както и нисш команден състав.
Дали руската отбрана ще бъде пробита напълно, ще стане ясно най-вероятно до края на м. октомври. Но тревогата у руските сили за втората и третата им отбранителни линии се засилват. Не е изключено руските окупационни сили през м. октомври да опитат ново настъпление на Купянското или Лиманското направления, с очакването да отклонят украински резерви и улеснят отбраната си на Запорожкото направление. Или да прехвърлят основните си сили от тези две направления на Запорожкия фронт за да спрат украинския пробив, разбирайки стратегическата заплаха от същия.
Очакван ход на военните действия до края на есента
Решителният пробив на руската отбрана от ВСУ е целесъобразно да бъде завършен преди началото на есенния кален сезон, който ще ограничи движението на по-тежката бойна техника извън асфалтираните пътища. Украйна разполага с ограничено време от 5-6 седмици да го постигне. Най-перспективно за продължаване на украинското настъпление се очертава направлението към населения пункт Очерувато, с което се обхождат и блокират силно укрепените пунктове Вербове и Новопрокопивка. За целта ВСУ ще трябва да концентрират още от своите резерви на това направление и източно от Токмак да въведат в сражение и основната част от тежките си механизирани и бронетанкови сили.
Украинското политическо и военно ръководство вероятно подготвя и резервен план, ако не успее да реализира докрай настоящия си план на контраофанзивата. Този план Б най-вероятно ще цели продължаване на настъпателните действия през есента и зимата, макар и с ограничен темп, до замръзване на почвата, т.е. прерастване на настоящото контранастъпление в есенно-зимна контраофанзива и излизане на азовския бряг до края на 2023 г.
Четири са основните фактори, които ще определят хода на военните действия в Украйна до края на есента – наличието на резерви на двете воюващи страни, снабдяването с бойна техника и боеприпаси, гъстотата на руските отбранителни линии в дълбочина и наличието на благоприятни есенни климатични условия.
Максималната цел на ВСУ ще е прекъсване на основната магистрала между Бердянск и Мелитопол и евентуално излизане на азовския бряг, с което практически се разсича и земният коридор с Крим и се изолира руската окупационна групировка в Крим и западната част на Запорожка и източната част на Херсонска област, която изолация може да стане пълна с разрушаването на Керченския мост. Поставянето в пълна изолация на Крим и западната руска войскова групировка може да предреши изхода на войната. Ако Украйна достигне брега на Азовско море до район, от който ще е в състояние да обстрелва по-масирано Крим и да разруши Керченския мост, войната ще бъде стратегически загубена за Русия.
Снабдяването с бойна техника и боеприпаси е от жизнена важност за ВСУ. Поредната среща на Контактната група за отбраната на Украйна в Рамщайн генерира нови пакети военна помощ от Германия, САЩ, Великобритания, Чехия, Дания, Нидерландия, Канада и други страни. Формирана бе и ИТ коалиция за Украйна, за създаване на сигурна и устойчива ИТ инфраструктура за ВСУ. Очакват се до края на м. септември и доставките на 31 американски танка „Абрамс“, а в близко бъдеще и тактически балистични ракети ATACMS, артилерийски боеприпаси и такива за РСЗО HIMARS, както и още западни танкове и германски далекобойни крилати ракети „Таурус“, български бронетранспортьори, още средства за ПВО и други. Франция подготвя украински летци са самолети Мираж 2000.
Руските окупационни сили ще насочат всички свои сили и способности да не допуснат пробив на двете останали отбранителни линии, най-вероятно ще изградят и допълнителна отбранителна линия, като последна възможност да спрат украинското настъпление на Запорожкото направление. Те с нетърпение очакват есенния дъждовен сезон, за отслабване на украинския натиск. След началото на големите дъждове руските окупационни сили вероятно биха получили 2-3 месеца възможност да изградят нови отбранителни линии на южното направление, ако ВСУ не са завършили пробива си.
А руските загуби продължиха да растат. Само за изтеклия месец същите наброяват: личен състав – 16 690 души убити; танкове - 287; ББМ - 403; артилерийски средства - 900; РСЗО – 66; средства за ПВО - 37; БЛА - 544; крилати ракети – 112; кораби – 3 повредени, вкл. подводница; автомобилна техника – 961; специална техника – 113.
Б.Р. Коментарът е публикуван на фейсбук страницата на автора