26 Юли, 2026

САЩ и Русия не сближиха позиции относно украинската криза и в СС на ООН

САЩ и Русия не сближиха позиции относно украинската криза и в СС на ООН


В Съвета за сигурност на ООН Русия и Съединените щати останаха на противоположно мнение относно украинската криза. 

За Вашингтон струпването на руски военни край границата с Украйна е "най-голямата опасност от война през последните десетилетия", а Москва обвини САЩ, ще "раздухват истерия". 

Заседанието на СС на ООН се състоя по искане на САЩ заради нарастващото опасение от предстоящо нахлуване в Украйна, въпреки че Кремъл отрича такива планове. Русия се опита да блокира провеждането на заседанието - нейният посланик Василий Небензя обвини Съединените щати, че нагнетяват напрежението с искането за разискванията. 

Американският посланик Линда Томас-Гринфийлд каза, че натрупването на войски оправдава срещата и допълни, че военното струпване е съчетано с "агресивна реторика" като част от ескалация, често наблюдавана от Русия след анексирането на Крим през 2014 г.

В изявление американският президент Джо Байдън заяви, че Съединените щати ще продължат диалога с Москва, ако Русия е искрена в изказванията си. 

"Ако вместо това Русия реши да се оттегли от дипломацията и да атакува Украйна, Русия ще понесе отговорността и ще бъде изправена пред бързи и тежки последици", предупреди Байдън. 

Той определи днешното заседание на СС на ООН като "ключова стъпка" в обединяването на света да говори в един глас и ад отхвърли употребата на сила.
Сподели:
Трети дрон е свален на територията на Румъния

Трети дрон е свален на територията на Румъния

Румънският президент припомня, че изтребител F-16 е свалил безпилотен летателен апарат, нарушил въздушното пространство на страната и в събота, и в петък

Нощ на ужаса в Киев: Балистични ракети разтърсиха столицата, пожари бушуват в няколко района

Нощ на ужаса в Киев: Балистични ракети разтърсиха столицата, пожари бушуват в няколко района

Украйна продължава да разчита основно на западните системи за ПВО, като американските Patriot, за неутрализирането на подобни хиперзвукови и балистични заплахи

Путин отхвърли призива на Токаев да замрази войната в Украйна: Русия ще воюва до пълна победа

Путин отхвърли призива на Токаев да замрази войната в Украйна: Русия ще воюва до пълна победа

Това стана ясно от изявления на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, изтъквайки, че е невъзможно да се замрази настоящата фронтова линия, защото Русия трябва да постигне целите си на бойното поле

Коментари (0)