15 Януари, 2026

Северна Корея тества секретен подводен дрон, който може да предизвика свръхмощно радиоактивно цунами

Северна Корея тества секретен подводен дрон, който може да предизвика свръхмощно радиоактивно цунами

"Тайното оръжие" може да бъде разположено на всяко крайбрежие и пристанище

Северна Корея съобщи, че е тествала подводен дрон, който може да предизвика "радиоактивно цунами".

"Тайното оръжие" е поставено във водите край провинция Южен Хамгионг във вторник, съобщава държавната информационна агенция KCNA, цитирана от bTV.

Той е плавал над 59 часа на дълбочина от 80 до 150 метра и е бил взривен край източното му крайбрежие.

Безпилотният дрон е изпробван на 21 март. Тестът е бил ръководен лично от севернокорейския лидер Ким Чен-ун.

"Това секретно оръжие е ядрен безпилотен подводен боен катер. Неговата мисия е тайно да плува под водата, да предизвиква свръхмощно радиоактивно цунами чрез подводна експлозия, за да унищожи и разруши групировки от вражески кораби и пристанище", се казва в информация от държавното радио "Гласът на Корея".

От Северна Корея съобщават, че този ​​ядрен подводен дрон може да бъде разположен на всяко крайбрежие и пристанище, или да бъде теглен от надводен кораб. 

Според севернокорейския лидер това учение трябва да послужи като предупреждение за САЩ и Южна Корея да "осъзнаят, че неограниченият капацитет за възпиране на ядрена война на КНДР се засилва с по-голяма скорост“.

Напрежението на Корейския полуостров нараства, след като САЩ и Южна Корея приключиха в сряда най-големите си съвместни полеви учения от пет години насам.
Сподели:

Коментари (0)

Мережко: Тръмп трябва да рестартира първия план, безусловното прекратяване на огъня в Украйна

Мережко: Тръмп трябва да рестартира първия план, безусловното прекратяване на огъня в Украйна

Важно е, че президентът на САЩ е започнал да губи психологическите си бариери пред оказването на натиск върху Путин, казва председателят на Комисията по външна политика на Върховната рада

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

Ирански кораб, превозващ оръжие за Русия, потъва в Каспийско море

CNN и The Wall Street Journal са документирали използването на Каспийско море като канал за превоз на боеприпаси и военни товари от Иран до Руската федерация

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Русия се стресна за изпращането на военни части на НАТО в Гренландия

Руската дипломация изрази „сериозна загриженост“. Това се случи след срещата в Белия дом между датски, гренландски и американски лидери.