Широка коалиция в ЕП иска Шрьодер да бъде включен в списъка със санкции

Герхард Шрьодер

Герхард Шрьодер

Депутати в Европейския парламент искат да се призоват 27-те държави членки да включат бившия германски канцлер Герхард Шрьодер в списъка със санкции на ЕС, в който вече са включени редица руски олигарси, съобщи „Ди Велт”. В проекторезолюцията, с която изданието разполага, се посочва: След като няколко западни политици се отказаха от постове в руски корпорации, трябва "категорично да се изиска и други като Карин Кнайсл и Герхард Шрьодер да направят същото".

Кнайсл е австрийски политик без партийна принадлежност и от миналата година е член на надзорния съвет на руската държавна петролна компания "Роснефт". Шрьодер е председател на надзорния съвет на компанията, припомня вестникът.

Проектът е "правилен сигнал от Европа”. „Бившите канцлери трябва да продължат да се грижат за благосъстоянието на държавата си и след изтичане на мандата им", заяви пред „Велт” евродепутатът от ЕНП Щефан Бергер. В случай че Шрьодер и Кнайсл запазят постовете си, евродепутатите призовават Съвета на ЕС да "разшири списъка на лицата, засегнати от санкциите на ЕС, като включи в него европейските членове на управителните съвети на големи руски компании и политиците, които продължават да получават руски средства", се посочва в проекта.

И Шрьодер, и Кнайсл досега са отказали да се откажат от постовете си и от свързаното с тях възнаграждение.

След продължителни дебати евродепутатите от Групата на християндемократите и консерваторите (ЕНП), Групата на социалдемократите и социалистите (С&Д), либералите и Зелените постигнаха съгласие по проекта. Въпросът за това кои лица трябва да бъдат помолени поименно да се оттеглят от длъжност и, ако е необходимо, да бъдат санкционирани, беше спорен.

В първия вариант беше посочен само Герхард Шьодер. Социалдемократите в парламента, включително тези от Германия, не се противопоставиха на това, но посочиха други политици, които също работят за руски компании и ще трябва да бъдат включени в списъка.

Резолюцията трябва да бъде приета в четвъртък в пленарната зала. Благодарение на единството на четирите големи парламентарни групи се смята, че има сигурно силно мнозинство за евентуални мерки срещу Шрьодер и други. След това представителите на 27-те държави членки трябва да одобрят проекта. /БГНЕС