Въпреки заплахата на Кремъл, че ако плащанията не са в рубли, ще спре доставките
Западните държави ще продължат да се разплащат с Русия с евро и с долари за природния й газ, въпреки заплахата на Кремъл, че ако не получава рубли за синьото си гориво, ще спре доставките.
Това заяви канцлерът на Германия Олаф Шолц, който е разговарял вчера по въпроса с руския президент Владимир Путин:
„Погледнахме договорите за доставки на газ и други стоки. В тях се казва, че разплащането става в евро и понякога в долари. Ясно заявих в разговора си с руския президент, че това ще продължи да бъде така. Сега ще трябва да се запознаем с идеите му в конкретика, но във всички случаи компаниите ни искат, могат и ще плащат в евро“.
Владимир Путин подписа днес указ с нови правила за плащането на доставките на руски газ по тръбопроводите за Европа. Правилата предвиждат определените за "неприятелски" за Русия държави да отварят специални сметки в "Газпромбанк", която ще конвертира получаваната там западна валута в рубли на Московската борса и ще я внася по сметки на купувачите в руска валута, които ще се отварят без да е необходимо присъствие на представител на съответния купувач./ БНР
Още от Свят
Тревога в Румъния: Дронове лятат опасно близко до украинската граница
Министерството на националната отбрана на Румъния са информирали съюзническите структури в реално време за ситуациите, породени от атаките и поддържа постоянен контакт с тях
Полицията в Париж настоя за отмяна на Прайд шествието заради жегите
Прайд шествието в Париж засега е насрочено да започне в събота, на 27 юни, следобед
"Guardian": Западът очаква нова руска провокация срещу източния фланг на НАТО
Експертът по Русия към британския аналитичен център „Чатъм хаус“ Киър Джайлс коментира, че Москва неизбежно ще търси начини да прекъсне настоящата тенденция в конфликта чрез разширяване на конфликта извън територията на Украйна или посредством предприемането на действия в други региони