Си Дзинпин с неочаквано признание: През 2024 г. Китай ще има проблеми с икономиката

Си Дзинпин

Си Дзинпин

"Бизнесът в Китай се бори и търсещите работа имат проблеми с намирането ѝ", признава президентът Си Дзинпин по време на речта си в новогодишната нощ. Това е първият път, в който Си споменава икономически предизвикателства в годишните си новогодишни послания от 2013 г. насам. Всичко се случва в критичен момент за втората по големина икономика в света, която се бори със структурно забавяне, белязано от слабо търсене, растящо безработица и подкопано бизнес доверие, предаде CNN

Признавайки за "насрещния вятър", пред който е изправена страната, Си допълни в телевизионната реч: "Някои предприятия имаха трудно време. Някои хора имаха трудности при намирането на работа и посрещането на основни нужди. Всичко това остава в челните редици на съзнанието ми. Ще консолидираме и засилим импулса на икономическото възстановяване". 

Часове преди Си да говори, Националното статистическо бюро (NBS) публикува своето месечно проучване на индекса на мениджърите по покупките (PMI), което показа, че производствената дейност е спаднала през декември до най-ниското ниво от шест месеца насам. Официалният PMI в производството достигна 49 миналия месец, спад от 49,4 през ноември, според изявление на NBS. Отчитане на PMI над 50 показва разширяване, докато всяко отчитане по-долу представлява свиване. Декември отбеляза и третия пореден месец, в който PMI в производството се свива.

Огромният производствен сектор в страната беше слаб през по-голямата част от 2023 г. След кратък подем на икономическата активност през първото тримесечие на миналата година, официалният PMI в производството се сви за пет месеца до септември. След това отново падна под 50. Икономиката на Китай беше измъчвана от набор от проблеми през 2023 г., включително продължителен спад на цените на имотите и рекордно висока младежка безработица.

Пекин се бори да съживи растежа и да насърчи заетостта, след като пусна вълна от подкрепящи мерки миналата година и обеща да засили фискалната и паричната политика през 2024 г. Но неговият все по-етатистки подход към икономиката, който набляга на партийно-държавния контрол върху икономическите и социалните въпроси за сметка на частния сектор изплаши предприемачите. Репресиите на правителството срещу бизнеса в името на националната сигурност стреснаха международните инвеститори. В събота Народната банка на Китай обяви, че е одобрила заявление за премахване на контролните акционери в Alipay, повсеместната платформа за цифрови плащания, управлявана от Ant Group на Джак Ма. Този ход означава, че Ма официално е отстъпил контрола върху компанията, която е съосновател.

превод: Faktor.bg