Най-лесният начин да паднат цените е през бюджета, смята бившият финансов министър
"Съмнявам се, че ще имаме редовно правителство след предсрочните парламентарни избори на 2 април, защото големите партии гледат към местните избори в края на есента". Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков пред Би Ти Ви.
По думите му ако има някаква надежда за съставяне на правителство, той ще е около партии, които искат влизане на България в Шенген и Еврозоната. ДБ е единственият политически играч, който се фокусира върху тази тема, посочи Дянков.
По-реалната прогноза за влизане на България в Еврозоната е 2025 г., каза бившият финансов министър и добави, че чрез подтискане на инфлацията държавата може да отговори на критериите за влизане в Еврозоната. Това обаче няма да стане за 2-3 месеца, а поне цялата година, изтъкна Дянков, който не вярва за едноцифрена прогноза за инфлацията.
Според него много трудно може да повлияе държавата чрез натиск на пазара. Най-лесният начин да паднат цените е през бюджета, по думите на бившия финансов министър. В следващия бюджет, когато бъде внесен от служебния ресорен министър, трябва ДДС-то да се качи на 20%, за да не се дава възможност за свръхпечалби на бизнесите, настоя Дянков, като каза още, че със спирането на субсидиите за търговските вериги и за бизнеса, цените на стоките ще спаднат.
Той смята, че в България няма достатъчно конкуренция на пазара. "Със сигурност в България има спекула, защото няма начин цените да бъдат такива", изтъкна Симеон Дянков.
Още от Бизнес
Мицотакис: Останат ли високи цените на енергията, Европа губи конкурентоспособност
Гръцкият премиер отбеляза, че Гърция вече се е превърнала от вносител на природен газ в регионален енергиен хъб, снабдяващ Югоизточна Европа, и подчерта, че енергийната сигурност е неразривно свързана с геополитическата
Министър Пулев: Преговорите с „Райнметал“ започваме от "празен лист"
Министърът на икономиката уверява, че са подадени документи за удължаване на дерогацията след решението на САЩ, подчертавайки, че "Лукойл" не преработва руски газ
Икономическа депресия и вълна от фалити заливат Русия
От януари до юни 2026 г. руските съдилища обявиха 3550 юридически лица в несъстоятелност - увеличение с 10,8% в сравнение със същия период на 2025 г., съобщава „Комерсант“