"Съмнявам се, че ще имаме редовно правителство след предсрочните парламентарни избори на 2 април, защото големите партии гледат към местните избори в края на есента". Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков пред Би Ти Ви.
По думите му ако има някаква надежда за съставяне на правителство, той ще е около партии, които искат влизане на България в Шенген и Еврозоната. ДБ е единственият политически играч, който се фокусира върху тази тема, посочи Дянков.
По-реалната прогноза за влизане на България в Еврозоната е 2025 г., каза бившият финансов министър и добави, че чрез подтискане на инфлацията държавата може да отговори на критериите за влизане в Еврозоната. Това обаче няма да стане за 2-3 месеца, а поне цялата година, изтъкна Дянков, който не вярва за едноцифрена прогноза за инфлацията.
Според него много трудно може да повлияе държавата чрез натиск на пазара. Най-лесният начин да паднат цените е през бюджета, по думите на бившия финансов министър. В следващия бюджет, когато бъде внесен от служебния ресорен министър, трябва ДДС-то да се качи на 20%, за да не се дава възможност за свръхпечалби на бизнесите, настоя Дянков, като каза още, че със спирането на субсидиите за търговските вериги и за бизнеса, цените на стоките ще спаднат.
Той смята, че в България няма достатъчно конкуренция на пазара. "Със сигурност в България има спекула, защото няма начин цените да бъдат такива", изтъкна Симеон Дянков.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.