Фермерските синдикати спряха протестите във Франция

След втората вълна от отстъпки на правителството

Снимка: архив

Снимка: архив

Водещите профсъюзи на земеделските производители във Франция призоваха да се прекратят общонационалните протести срещу заплащането, данъците и регулациите, след като получиха обещания за финансова и друга помощ от правителството, предаде АФП.

"Решихме да преустановим блокадите на пътищата и да преминем към нова форма на мобилизация", заяви председателят на "Младите фермери" (JA) Арно Гайо на пресконференция заедно с Арно Русо, ръководител на най-големия селски профсъюз FNSEA, който е тясно свързан с JA.

Вече повече от седмица земеделските производители са на протести, предизвикани от повишаването на акциза върху горивата за селскостопански цели, като се оплакват, че заплатите им са намалени, данъците са твърде високи, а регулациите - твърде тежки.

Намаляването на напрежението последва обещанията на министър-председателя Габриел Атал и неговия кабинет за парични средства, облекчени разпоредби и защита от нелоялна конкуренция по-рано днес - втората вълна от отстъпки на правителството в рамките на една седмица.

Заедно FNSEA и JA представляват по-голямата част от профсъюзите на френските фермери, въпреки че не стана ясно дали други групи ще последват примера им.

Русо приветства "реалния напредък" и заяви, че Атал "изслушва за да се опита да разбере за какво става въпрос, кани ни, разговаря, обсъжда и обявява извънредни мерки".

Но шефът на профсъюза заяви, че ще очаква да види "първоначални резултати" до откриването на голямото селскостопанско изложение Salon de l'Agriculture в края на този месец, а европейските мерки - до юни.

"Ако тези показатели не бъдат изпълнени, няма да се поколебаем да възобновим общата мобилизация", заяви шефът на JA Гайо.

Русо отправи остра критика за "глухотата" към проблемите на земеделските производители на европейско ниво.

Той порица "нарастващата липса на разбиране между една технократска структура, затворена в брюкселските си офиси, и реалността, която изпитваме в нашите стопанства". /БГНЕС