16 Януари, 2026

Синоптик: Студ и през февруари, -15°C сковават страната, ще вали още сняг

Синоптик: Студ и през февруари, -15°C сковават страната, ще вали още сняг

"Това топло време ще бъде съвсем за кратко. В петък бързо ще се заоблачи, температурите ще се понижат, в Западна България денят ще започне с валежи от дъжд и сняг. През деня в северните райони, основно в Добруджа, ще превалява сняг", съобщи синоптикът Петър Янков.

Той уточни, че снежната покривка ще бъде минимална - около 1 см. Прогнозата му е, че в събота облачността ще се разкъса и намалее и ще бъде предимно слънчево, препоръча разходка или спортове в планините в неделния ден, която дневните температури ще са 10-13 градуса.
"Всички пътуващи в петък и събота сутринта трябва да имат предвид хлъзгавите пътни настилки. Ветровито време с повишение на температурите ще се задържи през следващата седмица", допълни Янков.

Синоптикът прогнозира пред Bulgaria ON AIR, че 10-метрови преспи сняг, каквито има в Турция, у нас не могат да натрупат, защото там "времето е по-жестоко, особено февруари".

По-топлото време ще се задържи през първите 10 дни на февруари. В периода 8-11 февруари ще се появи вятър-снегояд, който ще намали чувствително снежната покривка в планините. Но не за дълго.

"Малък Сечко ще ни изненада с чувствително захлаждане, на 16-20 февруари ще има рязко понижение на температурите. Минималните ще достигнат минус 15 в Северна и Западна България. Тези януарски студове са характерни за развитието на времето и през февруари и март. От 12 февруари започват валежи, на 13-14 се очакват и снеговалежи, които ще повишат чувствително снежната покривка. Следващият период с валежи от сняг ще бъде в края на февруари", допълни синоптикът. 

Петър Янков припомни, че според народната метеорология месеци, в които има "р", са по- студени. 

"Признак за идващ студ е по-интензивното хранене на птиците, които усещат 5-6 часа по-рано промяната във времето", добави синоптикът. 

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".