След 3-дневни мъки, страната ни има бюджет за 2022 г. Депутатите положиха усилия днес да приключат с основния финансов закон, който се забави с 2 месеца. На заседанието присъства и премиерът Кирил Петков, който заедно с народните представители проследи последното гласуване и аплодира решението на народните представители. Министър-председателят благодари от името на цялото правителство, че депутатите са работили усърдно през последните дни. Той констатира, че имаме безпрецедентен бюджет, който е социален и в същото време на капиталовите инвестиции. По думите му, бюджетът е успех на коалицията и допълни, че следва истинската промяна.
Финансовата макрорамка предвижда 32.764 млрд. лв. приходи. Данъчните приходи са 30.352 млрд. лв. Разходите в бюджета възлизат на 20.061 млрд. лв. 4.8 млрд. лв. са субсидиите за общини за 2022 г. 5 млн. лв. бяха отпуснати за субсидии за автобусния транспорт за населените места в полупланински и планински райони. Между първо и второ четене на законопроекта бяха постъпили над 100 предложения. Пленарна зала одобри предложението на Любомир Каримански, което предвижда да бъдат отпуснати 20 млн. лв. за БАН за проекти, които трябва да бъдат защитени. По този повод депутатите намалиха бюджета за прокуратурата. Залата одобри и предложение на БСП за 20 млн. лв. за повишаване на заплатите на преподавателите в държавните университети. В законопроекта беше заложено минималната работна заплата да се увеличи на 710 лв., обобщи БГНЕС.
Още от България
Борисов след доклада за РСМ: Евродепутатите показаха, че няма да допуснат злоупотреба с европейските договорености
"Българската позиция остава ясна и категорична - българите трябва да бъдат вписани в Конституцията на западната ни съседка, за да може тя да започне своя преговорен процес по същество"
Божидар Божанов: Борисов и Пеевски са приклекнали под парламентарните банки, но това не означава, че ...
Той посочи, че от ДБ настояват за отваряне на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет чрез допускане на кандидатури от организации извън парламентарно представените партии
Даниел Митов: Как така България блокира санкциите на ЕС заради капелана на Путин?
"Каква точно българска полза произтича от това България да се превърне в основния защитник на един от най-видимите публични поддръжници на войната на Путин?"