Димитър Попов
В новия парламент ясно се очертават три групи партии според геополитическата им ориентация.
Първата са евроатлантическите, които твърдо са за НАТО и обявяват Русия за неприятел. Това са ПП и ДБ, с ясна позиция за войната в Украйна и за нашата ориентация по ценностен принцип.
Втората група партии са хибридните, които са по същество пронатовски и проатлантически, но имат умерена позиция към Русия и избягват остра конфронтация с Кремъл. Това са партиите на „двата стола”, които искат някакъв баланс между Вашингтон и Москва. Такива са ГЕРБ, Български възход и ДПС. Те имат и подкрепата на Румен Радев.
Третата група партии са промосковските. Те са Възраждане и БСП. Там нещата са ясни – Русия е приятел, а НАТО е съюзник само по невнимание, който не заслужава лоялност, защото нашия интерес тегли към Русия…
В този контекст на геополитически разломи са възможни
само два варианта за бъдещо редовно правителство.
Първият е на ГЕРБ, ДПС, Стефан Янев и отцепили се от ПП или от Възраждане депутати, които набързо ще се обявят за независими. Заради спецификата на такова парламентарно мнозинство, правителството ще е надпартийно, експертно, а премиер ще стане някой като Орешарски, на когото ще прехвърлят отговорността за управлението лично. Този номер е отиграван в България и очевидно работи. Ще изкарат вероятно 1 година и ще бъде триумф на президента, който пак ще има решаваща дума за всички кризи, доколкото неговата партия Български възход ще е важна за мнозинството в парламента. Такова правителство геополитически ще декларира твърда лоялност към НАТО и ЕС, но винаги ще намига с едното око и на Русия.
Другият вариант е коалиция на ГЕРБ, ДБ и ПП. Тя ще е по същество евроатлантическа коалиция. Може да изкара и 4 години. Съюзниците вече оцениха нашите избори като генератор на нестабилност, с което ясно намекнаха, че очакват България да не предава фронта на южния фланг на НАТО и се надяват на евроатлантическо мнозинство в парламента.
Третият вариант са незабавни избори още през зимата, което струва ми се е най-лошото в създадената ситуация. То не се желае от самите избиратели. 80% от хората очакват редовно правителство. Гласуването по региони показва, че ГЕРБ печели вота в 24 области, ДПС в 4, а ПП само в 2 от трите в София. Това е достатъчен сигнал, че ПП е възприемана като софийска партия, а ГЕРБ е единствен вариант за управление в очите на самите избиратели.
Ето защо е малко вероятно да вървим на нови избори веднага. Правителство ще има в един от двата описани варианта. Трудно ми е да отгатна в кой, но бих заложил на коалиция между ГЕРБ, ПП и ДБ. Тя ми се струва по-възможна, защото едва ли съюзниците ни ще рискуват, пред лицето на световна война, България да остане детска градина, в която недорасляци си чешат егото за сметка на стабилността на НАТО и ЕС. По тази причина очаквам силен натиск върху трите партии да се разберат и знам от историята, че когато бъдат притиснати, българските политици лесно обръщат посоката.
Разбира се някои персони ще трябва да преглъщат остри думи, но така е в политиката, особено когато си направил сметката сам, без кръчмаря.
Още от Хляб и пасти
Името на старостилната църква не е в ущърб на каноничността на БПЦ
Светият Синод допусна грешка, търсейки номинация за Българската православна църква от светските власти
Последните думи на архимандрит Никанор, които вбесиха Даниил да наложи цензура
Патриархът демонстрира в интервютата си сериозна непросветеност, забърквайки църковните и светските дела в московска каша, каквато му е поръчана от Кремъл
На прокурора или на сенсея да вярва Кирил Петков
Правосъдие по български: „Говорено е с когото трябва, уредено е…“