Димитър Попов
С обвинението срещу Кирил Петков прокуратурата за пореден път доказа, че не си върши работата навреме и винаги има едно наум, когато обвинява политици. В една правова държава, прокурорите не би трябвало да галят с перце политиците, а в случая с Кирил Петков намирисва тъкмо на това. Да не излезе прав онзи сенсей, който уверява Петков на ухо, че е говорено с когото трябва и нещата са уредени…
Какъв е казуса всъщност?
Арестът на Бойко Борисов представлява нарушение на закона и е престъпление срещу демократичния правов ред в страната. Това е вън от всяко съмнение и е потвърдено от българския съд.
Отдавна е известно, че Кирил Петков е подбудител на това престъпление. Доказателствата на прокуратурата сочат, че той устно е нареждал да бъде арестуван Борисов без да спазват законовите правила и процедури, които са задължителни при всеки арест. Петков е принуждавал полицаите да го направят, въпреки техните протести и въпреки многобройните им опити да обяснят, че това е в разрез с върховенството на закона и правовия ред в страната. Неговата вина като подбудител и идеолог на това престъпление в случая е несъмнена. За него би трябвало да има и утежняващи вината обстоятелства, тъй като случая хвърли петно върху България в Европейския парламент.
Защо обаче Петков е единствения обвиняем по това дело, след като за ареста на Борисов, освен подбудител, има и изпълнители. Това са разследващите полицаи и началниците им. Някой от тях формално е подписал заповед за ареста, другите са я изпълнили, знаейки, че престъпват закона. Когато на полицаите им нареждат неправомерни действия, които противоречат на законите в страната и на морала, те са длъжни да не ги изпълнят. Тяхното съгласие е
съучастие в престъпление
По тази логика прокуратурата би трябвало да повдигне обвинение и на разследващите полицаи. Тъй като не го е направила, тя явно търси избирателност, а това няма нищо общо с правото. Все едно да обвините поръчителя на едно убийство, а да оправдаете неговия физически изпълнител. Такава избирателност може да означава само едно - че
обвинението не търси справедливо възмездие
и не иска да осъди никого всъщност.
Защо например прокурорът не е повдигнал обвинение и за декларацията, която Петков е подал за двойното си гражданство. По тогава действащия закон тази декларация е умишлено фалшифициране на важен документ, за да бъде получена облага – Петков, благодарение на тази фалшификация, е станал министър. Неговото обяснение – че подал документи за отказ от канадското гражданство и смятал че вече е само български гражданин, са изумително наивни. Представете си човек, който е подал молба за развод на 10 януари и още на другия ден се е оженил за нова жена, защото вече се смята за разведен. Докато няма решение на съда, този човек по закон ще се води многоженец, нали!
Защо липсва разследване и за онова скандално видео на парапета с Лена Бориславова? Навсякъде по света такова видео щеше да бъде тълкувано като скандален сюжет - работодател изнудва своя служителка за сексуални услуги! Петков и е плащал съответния хонорар като на адвокат, а по-късно я е назначил на работа в МС, оглавяван от него – значи е бил неин работодател!
Не беше ли това видео типичен пример за една разпространена в България практика - работодатели да изнудват свои служителки за сексуални услуги? Прокуратурата трябваше да провери фактите по този случай и ако се окаже, че не става дума за изнудване, а за взаимно харесване, да остави влюбените на мира. Разследване обаче нямаше. Прокурорите тогава си затвориха очите, защото Петков беше министър-председател. Разследване нямаше и за фалшифицираните документи и скандала с "Корал".
Та ето го
порочният модел на управление в прокуратурата,
да действат избирателно и винаги в угода на някого. Това се практикува масово в България и вината не е на този, който стои начело на прокуратурата. Този модел не е дело на Иван Гешев, или на Сарафов, или на някой друг главен прокурор. Просто правосъдието у нас обслужва силните на деня и това е положението.
В случая с Кирил Петков делата срещу него са отлагани доста време, защото е бил твърде влиятелен. Сега, по текущи причини, те се активизират. Разбира се не би трябвало да е така. Петков, както и всеки друг политик, би трябвало да си получава обвиненията и присъдите съвсем навреме, а не само когато „сгази лука“ политически.
Още от Хляб и пасти
Готова ли е Русия за Трета световна война
Единственото, което Кремъл може, е да прави мръсотии, но това го прави относително успешно
Камбаната бие за смяна на партийните елити
Само по-висок изборен праг ще реши политическата криза в страната
Огнян Минчев: Неуспех на преговорите за кабинет може да разруши парламентарния модел
Дезинтеграцията на българската демократична система може да достигне до драматични и неочаквани резултати