Големите наводнения по южното Черноморие вкараха в морето тонове боклуци. На този етап замърсяването ще остане в пострадалите райони, но в дългосрочен план то може да има огромен негативен ефект, казват от Института по океанология.
„Свидетели сме на локално замърсяване. По пътя на тези води бяха пометени големи отломки от каравани, коли и други. Те са тежки и най-вероятно ще останат по бреговете. Най-вероятно те няма да имат пряко отражение върху екосистемата, но тези отпадъци биха повлияли в по-дългосрочен аспект, когато започнат да се раздробяват вследствие на вълните, слънцето, водата. Може да стигнат до образуването на микрочастици, които да попаднат в хранителната верига“. За това предупреждава гл. асистент Радослава Бекова в ефира на Би Ти Ви.
По думите й по-леките отпадъци от сушата могат и да бъдат понесени от теченията. Отпадъците са основно свързани с бита – газови бутилки, части от каравани, рамки от прозорци, стекове от минерална вода. Отпадъците трябва да бъдат извадени с помощта на водолази и техника, за да се предотврати негативния ефект от тях в бъдеще, допълни Бекова.
Още от Туризъм
С факелно шоу откриват ски сезона в Боровец
Над 120 скиори и сноубордисти ще участват във събитието "Минало, настояще, бъдеще", светлинната прожекция ще бъде върху писти "Мартинови бараки" и “Рила"
Около 3.1 млн. туристи очаква България през зимния сезон
Приходите от него ще достигнат 3 млрд. лв., което е с почти 30% повече от приходите през 2019 г
Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025
Тя се оглавява от италианския Тулуза