18 Юли, 2026

Руски гражданин е задържан в САЩ за нелегален износ на електроника за дронове

Руски гражданин е задържан в САЩ за нелегален износ на електроника за дронове
С

Контрабанда, пране на пари и нелегален износ към Русия

Живеещ в Сарасота, щата Флорида, руски гражданин бе арестуван вчера по обвинения в контрабанда, пране на пари и нелегален износ към Русия на технологични продукти, които може да бъда използвани в производството на дронове, заяви американското министерство на правосъдието, цитирано от Ройтерс и Дарик.

В обвинителния акт се казва, че след нахлуването на руските сили в Украйна през 2022 година 44-годишният Денис Постовой е се е сдобил с микроелектронни части, които незаконно е изнесъл за Русия и които може да бъдат използвани при производството на дронове, гласи съобщение на сайта на правосъдното министерство.

"Според обвинителния акт този обвиняем незаконно е изнесъл технологии с двойно приложение за Русия, които може да увеличат възможностите ѝ да води непровокирана война срещу Украйна", изтъква американският прокурор Матю Грейвс.

Руското посолство в САЩ обяви, че знае за задържането на Постовой, но не е "получило каквото и да е официално уведомление от местните правоприлагащи органи".

Американското министерство на правосъдието посочва, че Постовой е използвал мрежа от фирми в Русия и Хонконг, като е поръчвал части от американски дистрибутори и ги е изпращал в Русия. Били са използвани междинни дестинации, за да бъде прикрито крайното местоназначение на пратките.
Сподели:
Кметът на Ню Йорк иска арест за Нетаняху при посещението му в САЩ

Кметът на Ню Йорк иска арест за Нетаняху при посещението му в САЩ

Мамдани изрази категоричната си позиция, като определи израелския премиер за „военен престъпник“

Анкара арестува 119 души за връзки с „Ислямска държава“

Анкара арестува 119 души за връзки с „Ислямска държава“

Обвиненията срещу задържаните включват членство в терористичната организация, публикуване на пропаганда в социалните медии и финансиране на групировката

2 войници на САЩ са убити, а един е в неизвестност след атака на Иран срещу Йордания

2 войници на САЩ са убити, а един е в неизвестност след атака на Иран срещу Йордания

Други американци са ранени при удара, който създава риск за по-нататъшна ескалация на разрастващия се конфликт, съобщава The Wall Street Journal

Коментари (0)