СЗО публикува нов списък с лекарства и препоръки в случай на ядрена авария

Новият доклад актуализира предходния, публикуван през 2007 г.

Световната здравна организация (СЗО) публикува актуализиран списък на лекарствата, които трябва да се съхраняват в случай на радиационна и ядрена авария, както и нови съвети за действие при подобни инциденти.

"Готовността за радиационни извънредни ситуации постоянно се отчита като най-слабата област на готовност в много страни", се казва в доклада от 66 страници.

Най-новият доклад актуализира предходния, публикуван през 2007 г., и включва множество нови фармацевтични разработки.

"При радиационни аварии хората могат да бъдат изложени на радиация в дози, вариращи от незначителни до животозастрашаващи. Правителствата трябва бързо да осигурят лечение за нуждаещите се", заяви д-р Мария Нейра, изпълняваща длъжността помощник-генерален директор на отдела на СЗО за по-здраво население.

"От съществено значение е правителствата да са подготвени да защитават здравето на населението и да реагират незабавно при извънредни ситуации. Това включва наличието на готови запаси от животоспасяващи лекарства, които ще намалят рисковете и ще лекуват пораженията от радиация."

Д-р Майк Райън, изпълнителен директор на Програмата за извънредни ситуации в здравеопазването на СЗО, добави: "Актуализираният списък с лекарства от първа необходимост ще бъде жизненоважен инструмент нашите партньори да се подготвят и да идентифицират, набавят, складират и доставят своевременно ефективни контрамерки за хората, изложени на риск при такива събития."

Радиологични или ядрени извънредни ситуации могат да възникнат в ядрени електроцентрали, медицински или изследователски центрове или да са резултат от аварии при транспортиране на радиоактивни материали, обясниха от СЗО. Освен това тези извънредни ситуации могат да бъдат резултат от злонамерено събитие, като например ядрена бомбардировка.

Досега е имало два мащабни ядрени инцидента: Атомните бомбардировки на Хирошима и Нагасаки през 1945 г., извършени от Съединените щати, чиито последици се изучават непрекъснато. През 1986 г. възникна и аварията в Чернобилската атомна електроцентрала в Украйна - най-голямото неконтролирано изпускане на радиоактивни вещества в историята.

През седмицата бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви, че поражението на Русия в Украйна може да предизвика ядрена война.

Излагането на високи дози радиация може да има тежки последици за здравето на човека в дългосрочен план или да доведе до незабавна или ранна смърт. Поради това, освен общите консумативи и материали, използвани при всякакъв вид извънредни ситуации, запасите трябва да включват лекарства, които или предотвратяват, или намаляват излагането на радиация, обясни СЗО.

Съществуват само няколко конкретни медикамента, които са доказали своята ефективност при лечение на свръхизлагане на радиация, и те са включени в доклада. Те включват: стабилен йод; хелатиращ пясък (декоративни агенти); цитокини, използвани за смекчаване на увреждането на костния мозък; лекарства за лечение на повръщане, диария и инфекции.

"Един от най-сериозните резултати от прекомерното излагане на радиация е острият радиационен синдром (ОРС), който се проявява като хемопоетичен синдром", посочват от СЗО. Последният, наричан още синдром на костния мозък, оказва влияние върху производството на кръвни клетки и в случаите на остро отравяне може да доведе до смърт вследствие на инфекция или кръвоизлив.

"В зависимост от тежестта на експозицията може да продължи да се развива като стомашно-чревен, сърдечно-съдов и неврологичен синдром." - се казва в доклада. Въпреки това препоръките на СЗО включват само лечение на хемопоетичните и стомашно-чревните синдроми, "тъй като сърдечносъдовите и неврологичните синдроми се считат за неспасяеми и изискват само палиативни грижи".

В доклада на СЗО се допълва, че за блокиране на усвояването на радионуклидите в организма могат да се използват блокиращи агенти, като например стабилен йод. Други агенти, като пруско синьо, се прилагат за отстраняване на радиоактивния цезий от организма. Калциевата или цинковата диетилентриаминпентаоцетна киселина може да третира вътрешно замърсяване с трансуранови радионуклиди.

"Тези и други елементи от такива наличности трябва да бъдат бързо достъпни в случай на радиационна авария", пише СЗО.

Лечението е одобрено от Администрацията по храните и лекарствата на САЩ като "изследователско ново лекарство" (IND) за употреба в случай на ядрен инцидент - въпреки че все още не е достатъчно разработено, за да бъде включено в списъка с препоръчителни лекарства на СЗО.

СЗО подчерта, че запасите от лекарства в случай на ядрена авария в дадена страна трябва да се основават на надеждни данни за националните рискови профили, броя на населението и наличните ресурси и възможности на здравната система.

Организацията призова националните здравни органи, здравните заведения, доставчиците на фармацевтични продукти и логистиката, гражданската отбрана и службите за спешна помощ да бъдат използвани в случай на извънредна ситуация. Тези екипи следва да бъдат координирани предварително, за да могат да функционират ефективно в случай на ядрен инцидент. /БГНЕС