Томас Хертог: Със Стивън Хокинг търсихме нови прозрения за Големия взрив

Стивън Хокинг беше един от тези редки учени, които се ръководят в своята работа с математиката и теоретичната физика от философски въпроси, от вечните човешки въпроси, които винаги сме си задавали.

Това заяви пред БГНЕС  Томас Хертог, близък сътрудник и биограф на Стивън Хокинг. Всепризнатият учен беше в България за "Софийски фестивал на науката", за да представи една съвсем различна гледна точка за историята на Вселената, произхода на времето и законите на физиката.

Като теоретичен физик и последният сътрудник на Стивън Хокинг цели 20 години, до момента на смъртта му през 2018 година, Томас продължава да бъде живата връзка и най-проницателният разказвач на идеите на Хокинг. Той продължава да разисква редица много интригуващи въпроси, за които учените продължават да спорят и до днес:

Какво е имало преди Големия взрив? Как се е случило така, че нашата Вселена е годна за живот? Има ли други вселени и скрити измерения на пространството? Могат ли физичните закони да еволюират?

В интервю за БГНЕС Томас Хертог сподели и своите преживявания при първата си среща с изключителния Хокинг.

„Това е един от онези сюрреалистични моменти в живота на човека, съвсем очевидно, нали? Това беше някакво дълго натрупване, защото в Кеймбридж беше известно сред студентите, че който е първенец в класа в края на годината, ще получи покана да се пробва за асистент на Хокинг. Никога не ми беше хрумвало, че това ще се случи на мен. И така, това е един от онези решаващи моменти в живота на човека, защото виждам вратата на кабинета му и почуквам на нея. Разбира се, няма отговор. Той не можеше да говори. Така че трябваше сам да си отворя и да се представя. И тогава пак нямаше отговор, разбира се. Но в крайна сметка разговорът се получаваше. И трябва да кажа, че тази първа среща с Хокинг беше някакъв вид завръщане у дома за мен. Защото като дете се интересувах от математика, бях добър в математиката и се интересувах от философия. И ето го човека - Хокинг беше един от тези редки учени, които се ръководят в своята работа с математиката и теоретичната физика от философски въпроси, от вечните човешки въпроси, които винаги сме си задавали. И това беше първият път, когато срещнах такъв човек. И почувствах, че двата ми интереса се сливат и събират в този учен, така че веднага разбрах, че именно това е, което искам да правя.“

Цялото интервю с Томас Хертог може да гледате в канала на БГНЕС в Patreon: patreon.com.