Тръмп се обяви против двупартийния план за границата с Мексико

Превръща реформата в заложник на изборната си кампания

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп

Джо Байдън и Доналд Тръмп си размениха словесни удари относно двупартийния план за реформа на граничната система, насочен към спиране на вълната на мигранти, преминаващи в Съединените щати от Мексико.

Тъй като имиграцията е един от най-горещите изборни въпроси в реванша между Тръмп и Байдън за Белия дом през тази година, съдбата на законопроекта, обсъждан от Сената, се превърна в бойно поле с висок залог. Фаворитът в първичните избори на републиканците Тръмп постави имиграцията на преден план и в центъра на кампанията си, отправяйки ужасни предупреждения за ситуацията на границата, но същевременно силно се противопостави на сделката, въпреки че Байдън обещава временно да „затвори“ граница.

Байдън подкрепи предложения законопроект, настоявайки, че той ще постави началото на „най-трудния“ пакет от гранични реформи.

„Това ще ми даде като президент спешни правомощия да затворя границата, докато си я върнем под контрол“, каза Байдън в реч в Южна Каролина. „Ако този законопроект беше закон днес, щях да затворя границата веднага и да го направя бързо", допълни той, цитиран АФП.

Вместо това Тръмп продължи да критикува Байдън заради „отворените граници“, докато напливът от мигранти разтърсва вътрешната политика.

"Границата е в такава политическа игра, в каквато никога не е била", заяви той по време на предизборна реч в Лас Вегас.

След активното лобиране на Тръмп Майк Джонсън, председател на контролираната от републиканците Камара на представителите, заяви в отворено писмо, че всеки подобен законопроект, приет от Сената, ще бъде "мъртъв" и никога няма да бъде приет от Камарата.

"Те обвиняват мен, аз казах: Няма страшно, обвинявайте ме, моля", заяви Тръмп. "Предпочитам да няма никакъв законопроект, отколкото лош законопроект", добави той.

Тъй като републиканският губернатор на Тексас Грег Абът и федералното правителство влизат в противоборство за контрола върху границата, Тръмп заяви, че ще даде на щата "пълната си подкрепа" и ще "разположи всички необходими военни и правоохранителни ресурси, за да запечата последния участък от границата".

В унисон с често мрачната си реторика по отношение на имиграцията бившият президент заяви, че има "100-процентов шанс за има голяма терористична атака в Съединените щати", извършена от хора, пресичащи границата.

"Ще започнем най-голямата вътрешна операция по депортиране в Америка", каза той, като често повтаряното предизборно обещание предизвика възгласи от публиката.

Сделката, която се договаря в Конгреса, е свързана с високи залози, и то не само за кандидатите за президент.

Освен че ще отговори на опасенията на американците относно притока на мигранти, пристигащи през Мексико, тя ще осигури жизненоважна военна помощ за Украйна във войната ѝ срещу руските нашественици.

Само преди дни изглеждаше, че е възможно да се сключи двупартийна сделка, която да обвърже помощта за Киев - приоритет на Байдън - с пари за гранична сигурност, за което настояват републиканците.

Заместник прессекретарят на Белия дом Оливия Далтън заяви през тази седмица, че администрацията на Байдън е работила добронамерено с републиканците за постигане на споразумение и се надява те "да останат на масата, за да можем да го направим". /БГНЕС