Цветан Цветанов: Гърция ще стане пълноправен член на инициативата "Три морета"

снимка: БГНЕС

снимка: БГНЕС

"Украйна и Република Молдова ще получат статут на асоциирани членове по време на Осмата среща на върха на Инициативата. Удовлетворен съм от предложенията, които коментирахме на срещата преди година, организирана от Евро-атлантическия център за сигурност през юни месец 2022 г. по Инициативата "Три морета", а именно - Украйна Гърция и Молдова да са част от Триморието. Днес и утре (6-7 септември) се провежда Осмата среща на върха на Инициативата "Три морета", в Букурещ, Румъния". Това коментира председателят на ЕАЦС Цветан Цветанов. 

Форумът отново ще събере лидерите на 12-те страни участнички, за да обсъдят ключови теми, свързани с допълнителни възможности за стимулиране на икономическото развитие, засилване на сътрудничеството, укрепване на сигурността в региона, подобряване на регионалната свързаност и мобилизиране на необходимите инвестиции за важни за региона инфраструктурни проекти. В рамките на Срещата на върха ще бъде приета съвместна Декларация, отразяваща общите цели и приоритетни теми за страните участнички в Инициативата.

Румъния е първата от държавите участнички в инициативата „Три морета”, която организира среща на върха за втори път. По време на форума Клаус Йоханис ще представи резултатите от мандата на страната начело на инициативата (юни 2022 г. – септември 2023 г.). В края на дискусиите се очаква да бъде приета съвместната декларация, с която Гърция ще стане 13-ата участваща държава в Инициативата като пълноправен член, а Украйна и Република Молдова ще получат статут на асоциирани членове.

Инициативата „Три морета“ е политически проект на 12 европейски държави-членки на ЕС, на ниво държавни глави, лансиран през 2016 г. В него участват България, Австрия, Хърватска, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.

Към момента Инициативата „Три морета“  се развива като прагматична платформа за сътрудничество с основен фокус задълбочаване на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаване на по-голяма свързаност между тях по линията Север–Юг в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса. Целите на инициативата са: икономически растеж, получаване на инвестиции, енергийна сигурност, геополитическа сигурност, дигитална свързаност, борба с климатичните промени.