Турция има желание да продава повече природен газ на Европейския съюз при наличие на дългосрочни ангажименти, за да гарантира възвръщаемостта от инфраструктурни инвестиции.
Анкара иска да избегне всякакви сложни суапове, за които Брюксел настоява, за да избегне руския газ.
Европа се опитва да осигури алтернативни доставки на газ, за да замени руските потоци, които преминават през Украйна. Някои варианти биха могли да включват продажбите на газ от Азербайджан за Турция, след което тези количества да бъдат пренасочени към Европа и да бъдат заменени от продажби на руски газ на турския пазар.
"Имам нужда от тази гаранция от ваша страна - за 10-15 години", подчерта турският министър на енергетиката Алпарслан Байрактар в интервю за "Блумбърг".
"Тези дискусии се водят без да се познават капацитетът и пазарът. Нуждаем се от увеличаване на капацитета на междусистемната връзка Турция-България, която в момента може да получи само половината от 7 милиарда кубични метра годишно, които Турция технически може да достави." - добави той.
"Турция може да работи с азербайджанската национална енергийна компания "Сокар", за да увеличи доставките към Турция до 10 милиарда кубични метра, но иска гаранции за търсенето от страна на Европа", категоричен е министърът.
Алпарслан Байрактар припомни миналогодишния пакт на Турция с България за внос на 1,5 милиарда кубични метра втечнен природен газ (LNG) и реекспорта му на запад. Министърът го нарече "гъвкаво" решение.
"Блумбърг" посочва, че съгласно споразумението България трябва да плаща близо 500 000 долара на ден за достъп до турската газова мрежа. София иска да предоговори сделката, за да позволи на трета страна да използва правата, поради високите разходи. /БГНЕС
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“