ИСУЛ първа от нашите болници получи най-модерен, интелигентен дихателен апарат

Швейцарското средство за първа помощ може да бъде качено и в хеликоптер без нужда от настройки

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" е първата болница в България, която получи дихателен апарат от най-ново поколение с всички възможни режими за обдишване по програмата „Укрепване капацитета на болничната мрежа за реакция при кризи".

105 са болниците в страната, които ще получат от най-новото поколение дихателни апарати, а 47 други са предназначени за спешна помощ в Диагностично-консултативните центрове. Първо се извършват доставките в едни от най-големите болници в София – УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", УМБАЛ „Александровска болница" и УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов".

„За нас е огромно удоволствие първият апарат по тази програма да бъде доставен точно в болница ИСУЛ и да запознаем лекарите с възможностите му. Той е най-модерен, с всички възможни режими за обдишване", заяви пред журналисти Ивайло Батинков, представител на компанията, която доставя средството за първа помощ.

Той сподели, че онова, което най-много го впечатлява в апарата, е, че той може да бъде използван в болницата за дълго обдишване, а след това пациентът може да бъде транспортиран с него в друга болница, включително в чужбина, ако това се наложи.

Батинков обясни, че швейцарското средство за първа помощ може да работи 8 часа без прекъсване, без захранване. „И не на последно място, пациентът може да бъде качен и в хеликоптер без да има нужда от някакви допълнителни настройки, т.е. апаратът сам си променя налягането в зависимост от надморската височина", съобщи той. Новото болнично средство е разработено от швейцарска компания с цел спасяване на хора в Алпите.

По думите му нещото, с което компанията се гордее е, че вентилацията на белия дроб започва с натискане само на едно копче. „Апаратът сам измерва обема на въздух в дробовете, постепенно го увеличава, и не е нужно дори лекарят да се занимава с настройки. От фирмата са го опростили възможно най-много", обясни още Батинков и уточни, че апаратът върви с овлажнител, за да може пациентът да се чувства по-добре по време на дългата вентилация.

Ангажимент на компанията е да обучи лекарите за работа с новото интелигентно средство за първа помощ.