4 Юни, 2026

Варшава: Има сериозен риск от война с Русия в следващите от 3 до 10 години

Варшава: Има сериозен риск от война с Русия в следващите от 3 до 10 години
Марцин Очепа

Според Марцин Очепа всичко зависи от това как ще приключи войната на Русия срещу Украйна

През следващите от три до десет години може да има "сериозен риск" от руско нахлуване в Полша и Варшава трябва да използва това време, за да укрепи армията си колкото е възможно повече. Това заяви заместник-министърът на отбраната във Варшава Марцин Очепа, съобщава liga.net.

"Съществува сериозен риск от война с Русия, с който ще се сблъскаме през следващите от 3 до 10 години", прогнозира той.

Според Очепа всичко зависи от това как ще приключи войната на Русия срещу Украйна.

Зам.-министърът на отбраната на Полша смята, че точно толкова време ще е необходимо на Москва да възстанови военния си потенциал след тоталната война срещу Украйна.

В проектобюджета за отбрана на Полша за следващата година са планирани рекордно високи разходи за армията - над 97 млрд. злоти (~40 млрд. лева). Отделно са предвидени и милиарди от новия извънбюджетен механизъм - Фонд за подкрепа на въоръжените сили.

"Трябва да използваме това време, за да превъоръжим полската армия колкото се може повече", каза Очепа.
Сподели:
Foreign Policy: Украйна използва ново оръжие, срещу което Русия не знае как да се защити

Foreign Policy: Украйна използва ново оръжие, срещу което Русия не знае как да се защити

Украинските удари с дронове срещу руските сили са част от мащабна кампания за унищожаване на снабдяването на вражеските войски

Оръжеен конструктор: Ако Путин смята, че Украйна не може да създаде ядрено оръжие - греши

Оръжеен конструктор: Ако Путин смята, че Украйна не може да създаде ядрено оръжие - греши

"Не го правим, защото спазваме международните си ангажименти, които поехме в замяна на това нашите международни партньори да гарантират сигурността ни - те не изпълняват своите задължения, но засега ние изпълняваме нашите“

Тръмп: Тод Бланш става постоянен главен прокурор на САЩ

Тръмп: Тод Бланш става постоянен главен прокурор на САЩ

Бланш беше подложен на критики заради забавеното публикуване на документи, свързани с разследването срещу осъдения сексуален престъпник Джефри Епстийн

Коментари (0)