Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес

В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб

Владислав Иноземцев

Владислав Иноземцев

Руснаците живея в нищета, бедността в страната е чудовищна

Желание на постпутиновото ръководство ще бъде Путин да бъде забравен възможно най-бързо, казва анализаторът

Интервю на Мумин Шакиров, автора на програмата "Граници на времето", Радио Свобода

- Владислав, вие казвате „В Русия смъртта е много по-доходоносен бизнес, в сравнение с живота“. Защо Путин избра именно смъртта?

- Около година след като Путин реши да започне агресивна война срещу Украйна, руските власти емпирично стигнаха до състояние, при което е по-изгодно да пожертваш един човешки живот, отколкото да го използваш за обществено-полезна дейност. Какво имам предвид – вижте колко много текстове бяха написани по тази тема, големи статии в Riddle, в „Новая газета Европа“. Още в първата половина на 2023 година дори тогавашното възнаграждение, включително заплащането на военните за подписване на договор и сумите, изплащани на семейството при смърт на войник, осигуряваха доход, равен на средната заплата за 20 години в повечето руски региони. Сега ситуацията се е влошила още повече - виждаме колко бързо растат сумите, срещу които се подписват договорите. В началото на 2023 година те бяха около 450–500 хиляди рубли, а сега в Ханти-Мансийск, например, достигнаха нов максимум -  2,75 милиона рубли. Освен това, скоро вероятно ще бъдат увеличени и заплатите на военните. Може би ще бъдат преразгледани и компенсациите при погребения. В момента 35-годишен човек, който отива на война, например от Тамбовска област, Саратов или някъде другаде (ако загине след година служба), семейството му има шанс да получи не по-малко от 15–16 милиона рубли общо. Това представлява заплатата за 25 години на човек, които получава по 70 хиляди рубли. А това е средната заплата за Русия, за много региони – дори е атрактивна.

- Заради тези огромни суми за обикновените хора в Русия ли руснаците обичат войната?

- Неотдавна аз и няколко мои колеги – бившият депутат от Държавната дума Дмитрий Гудков, Дмитрий Некрасов – създадохме Център за икономически анализ и стратегии в Кипър, който работи по различни изследвания. По-конкретно, очаквам скоро да бъде направено проучване, поръчано от Дмитрий Некрасов, което да установи какъв дял от руските мъже в подходяща възраст биха се включили във войната и срещу какви суми биха го направили със сигурност. Това е интересно. Да, руснаците обичат войната.

- Нямате ли усещането, че войната за руснаците е нещо подобно на  „северные заработки“*(да печелиш на север) по съветско време?

- Засега не, защото тогава всичко беше много по-предвидимо и ясно. Войната носи в себе  елемент на значителен риск. Готовността да участваш във войната предполага различна психология, различен човешки типаж. Но може би Путин ще доведе обществото и до там. Засега не бих правил подобни сравнения.

- Какво може да разруши имперското съзнание на руснаците?

- Националното съзнание, ако се появи такова. Писах за това в  книгата си „Безкрайната империя“, която излезе преди две години. В Русия основният проблем е, че там, за разлика от повечето европейски страни, имперското, завоевателното, експанзионистичното, агресивното начало се проявява, преди тя да се е оформила дори в някаква степен като национална държава.

- Все още ли не е дошло времето да има руска национална държава?

- Не мога да кажа дали това предстои, но ако такава беше посоката, а именно към национално държава, нямаше да наблюдаваме сегашните ексцесии.

- Защо ни е нужна национална държава?

- Не бих поставил въпроса така. Това е естествената форма на съществуване на народите.

- Но Русия поначало е била многонационална държава.

- Това беше грешка (…) 

- Може ли да се каже, че руснаците като маса са мек пластилин, от който може да се моделира както си искаме? Важен е майсторът: в едни ръце това е империя на кръвта, а в други ръце - е европейска държава с всичките й атрибути.

- Ако трябва бързо да прегледаме вариантите, бих казал, че да, може би (…)  В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб.

- Не само вие, но и други икономисти говорят, че икономиката расте и не се предвиждат никакви катастрофи. Но в същото време в Русия има десетки милиони пенсионери със средна пенсия от 19–20 хиляди рубли на месец. Как оцеляват тези хора? Това са жълти стотинки, особено като се има предвид, че всяка сметка за комунални услуги е минимум 10 хиляди рубли. За живот остават около 10 хиляди, а в също време тези хора имат нужда от лекарства и други разходи. Това е бедност.

- Това е нищета. Пенсионерите, и не само пенсионерите, живеят в нищета – това е очевиден факт в Русия. Нивото на бедност в страната е чудовищно и реално обхваща поне 20% от населението, ако не и повече. Фактът, че не се опитват да се борят за правата си и да изразят недоволство от случващото се, вероятно се обяснява с особености от националния характер. Но те не започнаха да живеят по-зле заради войната – това е ключовият момент. Минималните заплати и пенсиите, начислявани номинално, растат по-бързо от инфлацията. Путин следи много внимателно за това. В момента, коментирайки бюджета за 2025 г., много изследователи и експерти отбелязват, че се намалява трансферът към Пенсионния фонд и към териториалните бюджети. Те са много чувствително орязани. Но Пенсионният фонд се попълва от вноски на работодателите. Естествено, с увеличаването на доходите на работодателите, нараства и обемът на постъпленията в Пенсионния фонд. В Русия сегашните пенсионери се издържат от вноските на настоящите работници. С увеличаването на доходите на работещите, нарастват и постъпленията в Пенсионния фонд, което му осигурява повече средства.

- Как е възможно, от една страна, да има безумно богата държава, която в момента печели от смъртта, и в същото време десетки милиони бедни хора? Как се съвместяват тези две неща на едно място?

- Това е огромна катастрофа. Работещите бедни и бедните пенсионери оцеляват с последни сили. Това продължава вече поне десетилетие. Пенсиите се преизчисляват всяка година приблизително спрямо инфлацията. През последните две години Путин ги преизчисли над нивото на инфлация, за да добави нещо допълнително за пенсионерите. Това е абсолютно правилно. Но тези пари се изяждат от нарастващите цени на лекарства, увеличаване на разходите за жилища и комунални услуги. Хората оцеляват. За тях е изключително тежко. Путин и неговият икономически екип са хора, които много добре умеят да си правят изводи от случващото се. Основният извод е, че хората ще умрат, но няма да се вдигнат на протест.

- Уроците на пенсионерите от миналото - шест декара, легло, спестявания, докато са работили, слагане на туршии за зимата, старите рецепти на баба.

- Отчасти да. Тези модели обаче са се променили драматично през последните 10-20 години. Малко хора имат дори шест акра; да пътуваш извън града, дори на близко разстояние, да прескочиш до близкото село и след това да се върнеш – всичко това е много скъпо. Абсолютно съм убеден, че самотно живеещите пенсионери нямат никакви спестявания, освен малки суми. Най-вероятно това един вид оцеляване е на границата на възможностите.

- Министрите в кабинета на Путин, който мнозина смятат за много ефективен, потенциални обвиняеми в Хага ли са или жертви на диктатора, изправени пред избора – затвор или военна икономика?

- Не смятам, че са жертви. Винаги има възможност да скочите. Историите, че ще бъдете убити или отровени с Новичок са неоснователни аргументи. Тези хора не виждат сериозни причини – поради атрофията на всякакви морални съображения, за да сложат точка на своята кариера.

- Това не е ли предизвикателство за тях ...

- Това е някаква фантазия, не става дума за  предизвикателство. Жертваш 20 години от живота си... Един бизнесмен ги жертва, за да си направи собствен бизнес, който няма да съсипе, защото част от продукта, който създава,  отива за войната. Чиновникът направи кариера, понасяйки куп всевъзможни неприятности, за да постигне позицията, на която е той сега.

- Включително унижение.

- Да. И той прекрасно разбира, че тази позиция е печеливша, че може да доведе до още по-сериозно издигане. Защо трябва да разваля този подход? И какво против може да има?

- От морална гледна точка според вас тези хора са бъдещи подсъдими в Хага или само Бог ще им е съдия?

- Обвиняеми в Хага ще бъдат тези, които са замесени непосредствено във военни престъпления. А военни престъпления се извършват на фронта.

- Дали Путин е субект, отразяваща стремежите на руснака или на руския народ, с всичките му плюсове и минуси, или това е явление от друг порядък? Путин типичен руснак ли е? Или той е нещо различно?

- Типичен руснак.

- Фактът, че руснаците отново избраха Путин за президент, израз на някакво вътрешно убеждение ли е?

- Без съмнение. Това е човек, който е близък до тях като начин на поведение: груб, циничен, необразован, който се стреми да решава проблемите със сила, а не с интелигентност. Това е нещо, което повечето хора по принцип биха искали сами да направят. Когато Навални прави филм за Геленджик, той буди у хората не омраза, а завист.

- Тоест: „Бих искал да съм на неговото място“? 

- Да, точно. "Защо не съм аз?"

- Трудно ли се променя този манталитет?

- Много е трудно, това е поколенчески проблем. В следващите 30 години той да се промени е невъзможно.

- Как ще се промени властта в Русия?

- По модела от 1953 г. – с вътрешни дрязги/разправии след смъртта на лидера.

- Няма значение дали става дума за естествена  смърт или...

- Най-вероятно естествена смърт. Но тя едва ли ще има чак толкова много негативни последици. Ако се случи някакъв държавен преврат, Путин, условно казано, бъде убит, вкаран в затвора или нещо подобно, това най-вероятно ще предизвика  сериозни последствия и дори вътрешна война. Ако човек си тръгне сам, едва ли това ще се случва неочаквано, тоест до този момент вече се провеждат някакви вътрешни задкулисни договорки кой, какво и как. Очевидно по-късно ще има някакво връщане назад. Хората ще бъдат заинтересовани да запазят собствеността си, позициите си и личната си безопасност.

Но това няма да промени коренно пътя, очертан от Путин, така както Хрушчов не премахна комунизма от сталинистки тип. Той ще елиминира някои от напълно обезумелите хора, както беше с Берия, но в същото време...

- Ще настъпи размразяване…

- И размразяването със сигурност ще дойде, разбира се. По-късно, след няколко години, може да прерасне в нещо още по-голямо, но сега е твърде трудно да се предположи какво точно ще се случи.

- Като се има предвид съвременната медицина, Путин може да живее до 100 години.

- Медицината си е медицина, но всички прекрасно разбират, че освен всичко друго управлението трябва да е достатъчно ефективно. Лидерът не трябва просто да лежи в леглото и да подписва един документ веднъж седмично. Сегашната ситуация не позволява подобен стил на ръководство.

- „Но старецът Дън Сяопин беше в добра форма до последните минути от живота си.

- "Но той не управляваше."

- Но той е бащата на реформите.

- Какво от това? Дън Сяопин беше уникална личност. Ако не се лъжа, той никога не е заемал, с изключение, по мое мнение, поста ръководител на Съвета по отбрана, най-високите постове в ЦК на КПК. Китайският опит, който съчетава формалното и неформалното, е много специален опит, той няма да сработи в  Русия.

- С какъв знак ще остане Путин в историята - със знак плюс или минус?

- Разбира се, „минус“.

- Архаичен герой в руската драма или трагедия ще се превърне Путин?

- Мисля, че единственото желание на постпутиновото ръководство ще бъде той да бъде забравен възможно най-бързо.

*Млади хора са били изпращани по Сибир и други северни области на СССР, където са работили обикновено без договор за обещани сериозни възнаграждения, но по-често са намирали там смъртта си. За трагедията им техните близки не са били официално уведомявани, нито са получавали обезщетения.