Вучич спечели убедително изборите

Сръбска прогресивна партия (СПП) на президента Александър Вучич спечели убедително предсрочните парламентарни избори.

СПП печели 46,3 на сто от гласовете. На второ място е "Сърбия срещу насилието" с 23.6 на сто. Това сочат резултатите на CESID/IPSOS на базата на 90,2% от подадените гласове.

На трета позиция е "Сръбската социалистическа партия" (СПП) на Ивица Дачич с 6,6 на сто. Коалиция НАДА получава 4,9 на сто от гласовете. Ако тази тенденция се запази в 250-местния парламент СПП ще има 128 мандата. "Сърбия срещу насилието" 65 мандата. ССП 18 мандата, а НАДА 13 мандата.

В парламента ще влезе и формацията на д-р Бранимир Несторович с 4,8 на сто или 13 депутатски места.

Унгарското малцинство ще има 6 мандата. Коалицията "Справедливост и помирение и Демократически съюз" на хърватите във Войводина 3 мандата. Формацията на Сулейман Углянин - 2 мандата. По 1 мандат ще има листата Шаип Канберия и Руската партия.

Общо 18 партии и съюзи се бориха за подкрепата на 6,5-милионния електорат за 250 места в парламента. Прагът за влизане в парламента е 3% от гласовете. Избирателните секции затвориха в 20:00 ч. местно време (21:00 ч. българско).

Наблюдателите на вота съобщиха за нередности, включително организирано пристигане на избиратели в избирателните секции, фотографиране на бюлетини и процедурни грешки.

От щаба на опозиционната коалиция „Сърбия срещу насилието“ обяви след приключването на изборния ден, че през деня са документирани над 450 случая на нарушения на избирателните права.

Републиканската избирателна комисия посочи, че в северната част на Сърбия са били нападнати наблюдатели на изборите от контролния орган CRTA. По-късно едно лице е било арестувано във връзка с инцидента, се казва в изявление на полицията

Въпреки че Вучич лично не участваше в гласуването на парламентарните и местните избори на 17 декември, състезанието до голяма степен се разглеждаше като референдум за неговото правителство.

"Моята работа беше да направя всичко, което е по силите ми, за да си осигуря абсолютно мнозинство в парламента", каза Вучич пред репортери, докато празнуваше победата на СПП в щаба в Белград.

С резултатите от неделя дясната СПП изглеждаше готова да разшири присъствието си в 250-местния парламент. По време на последните избори през 2022 г. партията си осигури едва 120 места, което доведе до съставяне на коалиционно правителство.

СПП все още е изправена пред потенциално трудни общински избори в столицата Белград, особено от хлабавата коалиция от опозиционни партии и кандидати, които се кандидатират под знамето на "Сърбия срещу насилието".

Това движение беше създадено след масовите стрелби, които се случиха по-рано тази година. Те подтикнаха стотици хиляди да излязат по улиците на митинги, които в продължение на няколко месеца прераснаха в антиправителствени протести.

Състезанието не мина без спорове, като опозицията се оплака от нечестна игра.

"Имаше много нередности", заяви лидерът на опозицията Радомир Лазович, като се позова на предполагаемо "купуване на гласове" и "фалшифициране на подписи". "Може би имахме най-мръсния изборен процес", добави той.

Публикации в социалните медии също така подхраниха слуховете, че правителството е позволило на нерегистрирани гласоподаватели от съседна Босна да гласуват незаконно на изборите.

Министър-председателят Ана Бърнабич отхвърли твърденията, като обвини съобщенията в насаждане на хаос.

В началото на гласуването в неделя Вучич излъчваше увереност, като дори тогава прогнозираше категорична победа.

Сърбия има много важна работа за вършене през следващия период", каза той пред журналисти.

Опозицията възлага надежди на висока избирателна активност.

"Надявам се, че до края на деня ще имаме голяма избирателна активност в Белград и в цяла Сърбия и че избирателите ще имат свободата да изразят волята си", заяви Добрица Веселинович, опозиционен лидер от движението "Сърбия срещу насилието".

Вучич беше вездесъщ преди вота - изписан на билбордове и небостъргачи и в центъра на репортажите по новинарските канали.

Още при отварянето на избирателните секции в 7:00 ч. сутринта (06:00 ч. по Гринуич) в Белград се образуваха опашки от хора, които чакаха да гласуват.

"Дойдох по-рано, за да подкрепя нашия президент, той трябва да продължи работата си", каза Стоян Миленкович, 67-годишен пенсионер. Други се надяваха, че състезанието ще донесе промяна на политическата сцена в страната.

"Надявам се, че резултатите ще сложат край на опустошаването на нашата столица", заяви пред АФП Милица Павков, 28-годишна касиерка. По южната граница стотици етнически сърби от бившата отцепническа провинция Косово преминаха в Сърбия, за да гласуват.

Гласоподавателите се качиха на повече от дузина автобуси и прекараха близо два часа в пресичане на границата, след като Белград и правителството в Прищина не успяха да постигнат споразумение, което би позволило на сърбите да гласуват в Косово.

Подобно на много други страни по света, Сърбия е засегната от двуцифрена инфлация. За да притъпи острите ръбове на растящите цени преди изборите, Вучич започна да харчи държавни средства, включително да увеличава пенсиите и да изплаща допълнителни пари на възрастните хора.

Преди изборите той обеща да удвои средните месечни заплати през следващите години, като същевременно увеличи допълнително пенсиите. Вучич използва повече от десетилетието си на власт, за да затвърди контрола си върху лостовете на властта, включително фактическия контрол върху медиите.

Той свика предсрочни избори през ноември, които са последният пример за това как правителствата под негово управление рядко изкарват мандата си - ход, който според критиците има за цел да държи опозицията в шах.

Настоящите извънредни избори се провеждат по-малко от две години след последния кръг на президентския и парламентарния вот, на който Вучич и партията му затегнаха мъртвата си хватка във властта./БГНЕС