В деня на Йоан Кръстител празнуваме Ивановден, 347 534 българи имат имен ден

Св. Йоан Кръстител

Св. Йоан Кръстител

На 7 януари православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който кръщава Иисус Христос в река Йордан. Йоан познава и посочва Христос като Син Божий. Наречен е Предтеча, защото предрича идването на Спасителя на земята.

В българският народен календар празникът е популярен като

Ивановден

и е част от богатия обреден коледно-новогодишен празничен цикъл.

Ритуалното къпане за здраве на Йордановден продължава и на Ивановден. В някои райони на страната то дори е по-характерно за този празник, като се разширява кръгът на окъпаните. В обреда участват обаче младоженците, като действието се извършва от кума или девера. Затова ритуалът би могъл да се разглежда и като елемент от след сватбените обичаи, с който се затваря широкият кръг на сватбените обичаи.

Този ден ергените къпят момите, окъпвани са младите мъже и именниците. А в Югозападна България къпят и младоженките, и малките момиченца до 1 годинка.

Обредното къпане включва и разменянето на подаръци, както и гостувания и празнична трапеза.

Народната представа за св. Иван като покровител на кумството и побратимството определя гостуванията у кумовете. Носи се кравай, месо и вино. Прави се обща трапеза.

На Ивановден изтича срокът, през който ходят новогодишните маскирани дружини. В някои райони на страната коледарите отвеждат тържествено царя на чешмата и го окъпват. След това той устройва угощение, на което присъстват и маскирани като мечка, невеста, арапи и др.

Накрая всички излизат на празнично хоро, с което приключва пълният цикъл на обичая Коледуване.

На обредната трапеза именниците е добре да посрещнат своите гости с варено жито, фасул, ошав, баница, а също и с кървавица, печена луканка или свински ребра със зеле.

347 534 българи празнуват имен ден на Ивановден

Според народните вярвания Св. Йоан Кръстител е покровител на кумството и побратимството. Личен празник имат хората с имена Иван, Ива, Ивана, Ваня, Йонко, Йоана, Калоян, Жан, Жана, Яне и техните производни.

Сред хилядите именици, носещи името Иван и производните му са 222 830 мъже, а жените, които празнуват са 124 704.

Иван и Иванка отстъпват първото място за най-разпространените български имена у нас, според най-актуалната национална статистика. Жените, носещи името Иванка у нас са 52 000, а мъжете с име Иван – 140 000. Първото място се държи при мъжете от името Георги 152 000 души, а при жените на първо място по разпространение е името Мария – 107 000.

За сметка на това, Иванов и Иванова са на първо място по популярност на фамилиите. Фамилията Иванов носят 131 391 души, а Иванова - 137 216.

4723 са мъжете, носещи името Иван в Стара Загора, сочи справката на Дирекция „Гражданско състояние“ на местната администрация. Общият брой на имениците на 7 януари е 14 223. За имен ден ще приемат поздрави 1695 дами с името Иванка, Ивана (78), а с кратката им форма Ваня са кръстени 719 дами. Ваньо се казват 47 господа. С името Йоан са 128 старозагорци, а дамите Йоана са 313.

Днес празнуват: Иван, Иванка, Ваньо, Ваня, Йоана, Йоан, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Калоян, Жан, Жана и Яна.