15 ноември
От днес започват 40-дневните Коледни или Рождественски пости, които ще завършат на 24 декември – Бъдни вечер. Коледният пост се нарича още Малка четиридесетница за разлика от Голямата четиридесетница - Великденския пост.
Утвърждаването на 40-дневния пост е свързано с 25 декември, на който се чества Рождеството на Господ Исус Христос.
Преди Коледа вярващите постят, за да се подготвят да посрещнат материализираното Божие слово – Божия син Исус Христос.
През Коледните пости не трябва да се ядат храни от животински произход – месо, мляко, сирене, яйца, кашкавал. Олио и вино може да се употребяват без сряда и петък.
На Никулден – 6 декември, се разрешава консумацията на риба и вино. Изключение се прави за деца, бременни жени, за болни и възрастни хора, на които са разрешени мляко и млечни продукти по време на поста.
Според духовници не е толкова важно да се спазва стриктно физическият пост, а човек трябва с делата си да покаже, че искрено се е разкаял за волните и неволните грехове, и да потърси опрощение.
От началото на Коледните пости до празника Въведение Богородично, който се отбелязва на 21 ноември, са забранени венчавките.
По новия църковен календар днес
се възпоменават Свети Гурий, Самон и Авив
Св. Гурий и Самон пострадали по време на гонението при Диоклетиан. Чрез жестоки изтезания ги принуждавали да извършат езически обред, но християните били готови да умрат, а не да се кланят на идолите.
Те помолили Господ за помощ. Бог чул молитвите им и ги дарил с необикновена твърдост.
След страшни изтезания мъчениците били обезглавени. По-късно едеските християни построили църква над мощите на светите мъченици.
Според легендите свети Гурий язди на кон по пътя и носи топлина, а мразът и студът отстъпват чак до Коледа.
На църковния празник 15 ноември не бива да се ядосвате, да ругаете, да мързелувате, да се отчайвате, да отказвате помощ. Според народните поверия, ако проявите алчност или скъперничество, се вярва, че парите ще напуснат такива хора.