Почитаме светите братя Кирил и Методи

На 11 май църквата почита светите братя  Кирил и Методий, създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата.

 

Оригинално творческото дело, глаголицата предава точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.

Солунските братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги: т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата (Златоустовата) литургия, Служебник (молитви и четива за различните църковни служби), части от Псалтира и Требника.

За превода и популяризирането на Библията на старобългарски език солунските братя са канонизирани за светци.

По молба на княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията през 863 г., двамата отиват в Моравия, където остават три години и половина.

През 867 г. защитават делото си пред папата в Рим, а Адриан II се вижда принуден да признае официално славянските книги.

Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент".

Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г.

Кирило-методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.

На 11 май честваме църковния празник на двамата братя. Първите данни за празнуването на Св. Св. Крил и Методий на 11 май във възрожденската ни книжнина се намират в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски. През 1857 г. в църквата "Св. Стефан" в Цариград е почетен празникът на Светите братя заедно със служба и за Св. Иван Рилски. От 1863 г. 11 май се утвърждава като църковен празник на Св. Св. Кирил и Методий, а след Освобождението - става общоучилищен празник на славянските първоучители. 

През 1916 г., с въвеждането на Григорианския календар, празникът вече се отбелязва от държавата и църквата на един ден - само на 24 май. След 1969 г. се провежда изкуствена секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар. Заради това днес честваме два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). 

11 май е и патронен празник на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".