Янаки Стоилов: НС може да има само един председател, за да бъде сменен - първо подава оставка

Янаки Стоилов

Янаки Стоилов

Ротационното председателство на парламента юридически е невъзможно, но може да се осъществи, ако не се нарича „ротация”. Парламентът е като футбола – когато един човек излезе от играта, не може пак да влезе. НС може да има само един председател. Това заяви в студиото на Нова ТВ проф. Янаки Стоилов.

„Ние сме в необичайна ситуация и от тази гледна точка могат да се търсят решения за разместване, за замяна на ключови позиции в Народното събрание, без това да се нарича ротация, защото в юридическия смисъл това не е възможно”, заяви той. Политически, допълни проф. Стоилов, може да има такова споразумение - формално или неформално. По думите му Народното събрание може да бъде председателствано само от един човек, което означава, че смяната му трябва да бъде предшествана от оставка.

Конституционният съдия коментира и съдебната реформа, около която се обединиха двете най-големи коалиции в парламента ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. „Когато говорим за съдебна реформа, искам да подчертая, че това не се свежда само до подобряване на наказателното правосъдие. Нека имаме предвид, че делът на гражданските и административните дела значително превишава наказателните”, каза проф. Стоилов. Той обясни, че съдебната реформа трябва да обхване правосъдието в неговия общ спектър. 

„Ние в някаква степен имаме определено статукво и в политическата власт. А когато статуквото на политическата власт казва, че иска радикално да промени съдебната власт, тогава възникват много въпроси - какви са мотивите и действителните цели”, подчерта бившият министър на правосъдието.

Той бе категоричен, че съдебната реформа не се свежда до подобряване на наказателното правосъдие, тъй като делът на гражданските и административни дела надвишават наказателните. Съдебната система в общия й аспект трябва да бъде обхваната от една ефективна съдебна реформа. А това е възможно само ако се формира устойчиво мнозинство и бъде излъчи правителство. Трябва да се отговори и на въпросът - какви евентуални промени в законодателството е нужно да се направят, които да постигнат по-ефективно, по-бързо и справедливо правосъдие, аргументира позицията си проф. Стоилов.