Войната на Русия срещу Украйна, която започна през февруари миналата година, започна да преминава към стадий на позиционна война, което е изгодно за окупатора. Това заяви пред The Economist главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна ген. Валерий Залужни.
По думите му, позиционната война срещу Украйна ще позволи на Русия да възстанови военната си мощ, което в крайна ще застраши ВСУ и самата украинска държава.
"За изхода от тази война на Въоръжените сили на Украйна са необходими ключови военни възможности и технологии. Най-важна е въздушната мощ. Контролът над небето е необходим за провеждането на мащабни наземни операции.“ – подчертава Залужни. „Руските ВВС понесоха огромни загуби, ние унищожихме над 550 техни системи за ПВО, но те запазват значително превъзходство над нас и продължават да създават нови ударни ескадрили. Това тяхно предимство затруднява напредването ни. Руските системи за ПВО все по-често пречат на полетите на нашите самолети." – допълва той.
Главнокомандващият ВСУ посочва, че руските безпилотни апарати са поели значителна част от функциите на пилотираната авиация по разузнаване и нанасяне на въздушни удари. Дроновете трябва да станат част и от отговора на Украйна, категоричен е висшият военен.
"Украйна трябва да нанася масирани удари с използване на имитативни и ударни безпилотни апарати, за да претовари руските системи за ПВО. Трябва да ловуваме руските дронове с помощта на нашиге собствени безпилотни ловци, оборудвани с мрежи… А за ослепяване на инфрачервените камери на руските дронове през нощта е необходимо да се използват стробоскопи." – пояснява той.
Това определя втория приоритет – радиоелектронната борба, продължава Залужни.
"Например, заглушаването на сигналите за връзка и навигация. Радиолектронната борба е ключ към победата във войната на дроновете. През последното десетилетие Русия модернизира своите сили за радиоелектронна борба, като създаде нов род войски и 60 нови видове техника. В тази област тя ни превъзхожда: в началото на войната 65% от нашите платформи за заглушаване бяха произведени в съветско време." – пояснява той.
Ген. Залужни допълва, че Украйна вече е създала много собствени системи за електронна защита, но има нужда от по-широк достъп до радиоелектронното разузнаване на съюзниците и разширяване на производствените линии за безпилотни системи на украинска територия и зад граница.
По думите му, третата задача е борбата срещу огневата мощ на противника. Артилерийският, ракетният и ракетно-пушечният огън представляват 60–80% от всички бойни задачи във войната.
Когато Украйна получи за първи път западни оръдия, тя започна доста успешно за открива и поразява руската артилерия, но ефективността на този вид оръжия - като американския снаряд Excalibur с GPS-насочване, рязко се понижи заради усъвършенстването на руските подразделения за радиоелектронна борба, отбелязва Залужни.
"В момента успяваме да постигнем паритет с Русия с по-малко количество огнева мощ с по-голяма точност. Но това може да е недостатъчно. Трябва да имаме повече локална GPS техника – да използваме наземни антени, а не само спътници – за да може да увеличим точността на високоточните ни снаряди в условията на руско заглушаване. Трябва по-активно да използваме дронове-камикадзе за удари срещу руската артилерия. Необходимо е нашите партньори да ни предоставят по-съвършено оборудване за артилерийско разузнаване, способно да открива руските оръдия." – казва още главнокомандващият на ВСУ.
Четвъртата задача за Украйна е технологията за миниране, продължава Залужни. Дори западните доставки, като норвежките танкове за разминиране и ракетните системи за разминиране, се оказват недостатъчни с оглед на мащабите на руските минни полета, които на места се простират на 20 км.
"Когато успяваме да пробием минните полета, Русия бързо попълва запасите, поставяйки нови мини от голямо разстояние. Изходът е в технологиите. Необходими са ни сензори, подобни на радар, които използват невидими светлинни импулси за откриване на мини в земята, и системи за задимяване – за прикритие на нашите сапьорни подразделения. Можем да използваме реактивни двигатели от бракувани самолети, водни оръдия или касетни боеприпаси за пробиване на минните заграждения, без копаене в земята. Ще помогнат и нови типове тунелни ескалатори." – отбелязва ген. Залужни.
Петият приоритет е разширяване на собствените резерви. По думите му, руските власти не са успели да използват значителното си надмощие в жива сила, опасявайки се от политическа криза при обявяване на обща мобилизация, но и възможностите на Украйна за подготовка на резервисти на собствена територия също са ограничени.
Освен това Русия може да атакува военните учебни центрове.
Ген. Залужни предупреждава, че въпреки понесените загуби Русия не бива да бъде подценявана, тъй като "още дълго време ще има превъзходство във въоръженията, техниката, ракетите и боеприпасите". Въпреки безпрецедентните санкции, военната прамишленост на Русия увеличава производството си, допълва той.
"Позиционната война е продължителна война, която носи огромни рискове за Въоръжените сили на Украйна и за държавата. За да излезем от този капан, Украйна има нужда от всичко: превъзходство във въздуха, значително подобрени средства за радиоелектронна борба и контрабатарейна борба, нови технологии за миниране, възможност за мобилизация и подготовка на допълнителни резерви. Ние също трябва да се съсредоточим върху съвременно командване и управление – така ще можем да визуализираме бойното поле по-ефективно от Русия и по-бързо да вземаме решения – и да рационализираме нашата логистика, като същевременно рушим руската чрез ракети с голям обсег." – пояснява главнокомандващият ВСУ.
Иновативните подходи може отново да превърнат тази позиционна война във война на маневри, обобщава ген. Залужни.
Превод Faktor.bg