В азербайджанската столица Баку започна 29-ата Конференция за климатичните промени. В срещата участват представители на повече от 200 държави, предаде БНТ.
Начело на българската делегация е президентът Румен Радев. Страната ни можеше да бъде един от домакините на конференцията, но Русия е наложила вето както на България, така и на други държави от ЕС.
Ограничаване и подготовка за бъдещи климатични промени - това е основната задача на конференцията. И по-конкретно плановете на отделните държави за ограничаване покачването на температурата с градус и половина, спрямо температурните нива преди началото на индустриализацията. Цел, заложена в Парижкото климатично споразумение. Сред акцентите на форума ще бъде и намирането на финансов ресурс за справяне с климатичните изменения.
Световните медии отбелязват големите отсъстващи от форума: председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, лидерите на Германия и Франция. Китай няма да бъде представен от държавния си лидер, подобно на САЩ.
Мухтар Бабаев - сегашният председател на COP29, който има задачата да ръководи преговорите за климата, има обезсърчително минало - 26 години в държавната петролна и газова компания, където е заемал различни постове. Днес той говори за климатичната разруха, към която се е устремил светът, носейки лична вина за нея.
Последните срещи за климата се провеждат в страни, които имат голям дял в световното производство и износ на изкопаеми горива. През миналата година домакин беше Дубай.
Румен Радев
Форумът за климата се провежда в Баку
Фактор Фактор
Още от Свят
The Telegraph: Съпругата на Башар Асад умира
Смята се, че 49-годишната Асма Асад е отлетяла за Москва за лечение още преди Кремъл да убеди съпруга ѝ да избяга пред светкавичното настъпление на бунтовниците
Смъртоносни сблъсъци в Сирия с въоръжени лица, свързани с режима на Асад
Силите за сигурност провеждат операция срещу „милициите“ на бившия сирийски диктатор, с цел да се „възстановят сигурността, стабилността и гражданският мир“ в региона
Украински депутат: Путин е в изолация, иска среща с Тръмп не за преговори, а с пропагандна цел
Александър Мережко смята, че САЩ вече са започнали да дават положителни сигнали на Украйна, но Кремъл още не е готов за добросъвестни преговори за мир