Когато решиха ДС да разследва стопанските и криминалните престъпления, а не Народната милиция

Това става ясно от документ, който представлява строго секретен проект на решение на Политбюро на ЦК на БКП.

В началото на 60-те години на ХХ век в МВР са замислили реорганизация, с която стопанските и криминални престъпления да се разследва от Държавна сигурност, а не от народната милиция, която е имала тези правомощия дотогава.

Това разкрива документ от архивите на ДС, който desebg.com публикува. Той представлява строго секретен проект на решение на Политбюро на ЦК на БКП.

Документът е от юни 1961 г. и е предхождан от доклад на тогавашния министър на вътрешните работи ген. Георги Цанков отново до висшето комунистическо ръководство.

Реорганизацията в МВР-ДС е продиктувана от указанията на ЦК на БКП „за възможно съкращаване и поевтиняване на административно-управленския апарат в страната“ (в държавата тогава само Тодор Живков и ръководството на БНБ знаят, че страната е изпаднала във фалит и първият секретар на БКП по най-криминалния начин харизва златния резерв на България в размер на 20 тона злато на СССР, който по това време е основният кредитор на комунистическия режим в НРБ, б.а.).

Съществена част от реорганизацията е закриване на Трето секретно политическо управление на ДС за борба с контрареволюцията и създаване на негово място ново управление на Държавна сигурност, което освен борбата срещу „контрареволюционните остатъци“ поеме от народната милиция разследването на стопанската и криминалната престъпност.

В тази връзка е предложено на Политбюро да утвърди изграждането на единен следствен апарат в органите на МВР, като към тогавашния следствен отдел на ДС преминат и следствените отдели при дирекцията на народната милиция.

Предвидено е да се извършат допълнителни съкращения в Гранични войски.

Документът е включен в сборника „Държавна сигурност – войникът на партията“, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.

ds_MVR_1191-DS-milicia-promeni_001.jpg

ds_MVR_1191-DS-milicia-promeni_002.jpg

ds_MVR_1191-DS-milicia-promeni_004.jpg