Николай Василев
Може ли войната в Украйна да стане ядрена?
Путин и скъпо платеният му адвокат (който за четири години го представляваше в президентството), често заплашват, че Русия ще посегне към ядрения бутон ако т.н. "специална военна операция" не постигне своите цели. Не може да изключим подобен развой на събитията, но той не е много вероятен. Защото победа за Украйна не е особено поражение за Русия. Да, тя ще трябва да се откаже от фантазиите да бъде полюс в глобалния баланс на силите, но реално няма да изгуби и сантиметър от своите граници от 1991 г., а в дългосрочен план може да постигне сътрудничество с ЕС и НАТО за запазването на своите източни граници.
Опасността от ядрена война идва от
перспективата Украйна да почувства, че губи войната
Защото това, което Русия планира за Украйна е това, което виждаме да се реализира в Грузия. Страната губи части от своите територии и трябва да се откаже от своя суверенитет. Да трябва да съобразява политиката си с "чувствителностите“ на Москва и да жертва своето европейско бъдеще. Закони като този за "чуждите агенти" са логичната следваща стъпка. За огромен брой украинци това е непоносимо бъдеще.
Всички знаем, че през 90-те Украйна, след огромен западен натиск, предаде своите ядрени оръжия на Русия. Но ядрените оръжия са преди всичко know how. Едва ли има съмнение, че Украйна знае как да произведе ядрени оръжия и вероятно има ресурсите да ги произведе в рамките на няколко месеца!
Днес тя не би си и помислила за подобен ход, защото веднага ще изгуби симпатиите на Европа и Америка. Но ако помощта от тях секне, дали няма да посегне към този отчаян ход?
Нашите "миротворци" като Радев, Нинова, Костадинов ни внушават, че спирането на помощта за Украйна ще доведе до мир. Подобен ход обаче всъщност може да ни приближи до ядрена война!