4 Февруари, 2026

Заводът на Кирил Петков за електромобили ще бъде в… РС Македония

Заводът на Кирил Петков за електромобили ще бъде в… РС Македония

Кирил Петков, снимка: БГНЕС

Заводът на Кирил Петков за електромобили ще бъде в… РС Македония - СНИМКИ-ВИДЕО-АРХИВ
Преди малко повече от две години съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков, който по онова време беше служебен министър на икономиката, обеща страната ни да стане голям производител на електромобили. За целта подписа меморандум с германска фирма и направи показна обиколка с неин електромобил пред сградата на Министерството на „Славянска 8“, която се помни и днес.

Малко повече от две години от този паметен 10 юли 2021 г. става ясно, че германският производител на електромобили Next.e.GO Mobile е избрал други дестинации за своите заводи и България отсъства, поне за момента, от тях, предаде репортер на БГНЕС.

Компанията, която вече има производство в Германия, ще построи завод в съседна РС Македония. Той трябва да отвори врати през 2024 г. В плановете й се предвижда още по един завод в САЩ и в Европа. Американският пазар е особено привлекателен за германците, особено след приемането на Закона за намаляване на инфлацията, обяснява Али Везвай, изпълнителен директор на Next.e.GO Mobile.

Явно шансовете на България да стъпи на световната карта на автомобилостроителите с нещо повече от производство на авточасти отново ще останат мечти след като станаха ясни намеренията за РСМ.

Иначе планът, под който сложи подписа си Петков и с който шумно се хвалеше по време на предизборните си компании, предвиждаше в края на 2023 г. базата в Ловеч да бъде оборудвана, а производство да започне през втората половина на 2024 г. Самата инвестиция трябваше да бъде на стойност 140 млн. евро и да разкрие 1000 нови работни места. Тогава Петков заяви, че България е успяла да привлече инвеститора в конкуренция с три съседни страни. Удържали сме победата не заради предлаганите стимули, а с добавена стойност, добави той.
Сподели:

Коментари (0)

 В края на месеца Бил и Хилъри Клинтън ще дадат показания в Конгреса по случая с Джефри Епстийн

В края на месеца Бил и Хилъри Клинтън ще дадат показания в Конгреса по случая с Джефри Епстийн

Говорителят им Ангел Урена написа в X, че „бившият президент и бившият държавен секретар ще бъдат там. Те очакват с нетърпение да създадат прецедент, който да важи за всички“.

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

Сейф ал-Ислам, синът и приемник на Муамар Кадафи, е убит

„Четирима въоръжени мъже нахлуха в резиденцията му, след като деактивираха камерите за наблюдение, и го екзекутираха“, каза Абдурахим

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Кремъл се жалва срещу отпадането на ограниченията върху стратегическите ядрени арсенали

Договорът "Нов СТАРТ" между двете страни изтича на 5 февруари. Той бе подписан от президентите Барак Обама и Дмитрий Медведев през 2010 г. и установява ограничения в броя на стратегическите оръжия,