22 Януари, 2026

Желязков обеща на Тихановска помощ от НС за демократичните промени в Беларус

Желязков обеща на Тихановска помощ от НС за демократичните промени в Беларус

Росен Желязков и Светлана Тихановская, снимка: БГНЕС

Председателят на Народното събрание Росен Желязков разговаря с лидера на опозицията в Беларус Свeтлана Тихановска, съобщиха от НС.

Приветстваме желанието на Беларус за установяване на демокрация и спазване на основните демократични принципи в страната – върховенство на закона, провеждане на свободни и честни избори, зачитане на правата на човека и основните свободи, плурализъм и свобода на словото, отбеляза на срещата председателят на българския парламент. Народното събрание е готово да сподели своя опит, натрупан в годините след демократичните промени в България, и да съдейства за обмен на успешни парламентарни практики, подчерта Росен Желязков.

Председателят на парламента увери Свeтлана Тихановская, че България подкрепя усилията на опозицията в Беларус за установяване на демократичен обществено-политически порядък в страната. Ние разбираме, че Беларус е част от Европа и стремежът на беларуския народ е да споделя демократичните ценности и достижения на всички европейски държави, добави той.

Българският и беларуският народ споделят сходна историческа съдба и стремежът ни е да съдействаме за по-доброто познаване и развитие на нашите отношения, отбеляза Свeтлана Тихановская. Тя подчерта, че опитът на България в присъединителния процес и нейните позиции в ЕС би бил изключително полезен за Беларус. Благодарим за подкрепата на страната Ви за инициативите на ЕС, насочени към подкрепа на беларуското гражданско общество, обърна се Свeтлана Тихановская към председателя на Народното събрание. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Андрей Ковачев: Няма финансов ангажимент за България в т.нар. „съвет на мира“

Андрей Ковачев: Няма финансов ангажимент за България в т.нар. „съвет на мира“

Логично е да подкрепим и конкретни дипломатически усилия – включително работата на Николай Младенов

Бойко Рашков не би се отказал от поста на служебен вътрешен министър

Бойко Рашков не би се отказал от поста на служебен вътрешен министър

„Бих приел с отговорност подобно предложение и се надявам Министерството на вътрешните работи да се справи с тези задачи, които му предстоят", заяви депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България"

Николай Нанков: Да уловиш мига в свят, който се кове пред очите ни

Николай Нанков: Да уловиш мига в свят, който се кове пред очите ни

България не е периферия и историята ще докаже правилността на това решение, казва депутатът от ГЕРБ Николай Нанков