7 Април, 2026

Bild: Зимата ще бъде катастрофична за украинското цивилно население

Bild: Зимата ще бъде катастрофична за украинското цивилно население

снимка kyiv.dsns.gov.ua

Русия още преди ноември е унищожила повече от половината от украинската газова система, е нанесла значителни щети на електроенергийната система и не възнамерява да спира

Очакваната зима очевидно ще бъде значително по-тежка за украинското цивилно население, отколкото всички предишни. Русия още преди ноември е унищожила повече от половината от украинската газова система, е нанесла значителни щети на електроенергийната система и не възнамерява да спира. Това съобщава германското издание Bild.

"Руски военни правят всичко възможно, за да замръзне Украйна тази зима. Въглищни електроцентрали, газохранилища и подстанции се бомбардират систематично. Всяка атака усложнява на украинците възможността да преживеят зимата с достатъчно електроенергия и топлина", се казва в публикацията.

Според изданието само компанията ДТЕК е регистрирала 210 атаки срещу своите обекти от началото на войната, включително 54 атаки по електроцентрали.

Освен електроцентралите и електроразпределителните мрежи, Русия атакува и газовата инфраструктура на Украйна, която вече е разрушена или сериозно повредена на 55-60%. "Очакваната зима ще бъде най-тежката", заяви неназован източник в Киев на автора на публикацията.

Според автора на материала руските удари по украинската енергетика не само унищожават способността на Украйна да преживее зимата, но и като цяло се вписват в руската стратегия за отслабване на украинската отбрана чрез тероризиране на цивилното население.

"Атаките отразяват военната политика на диктатора Владимир Путин: с точност той дава заповед дроновете Shahed в Украйна да убиват цивилни. Той унищожава жилищни сгради с ракети: по-малко от две минути след влизане в украинското въздушно пространство балистичните снаряди поразяват целта си – толкова бързо никой не може да стигне до бункера", пише Bild.

Ситуацията в украинската енергетика

Както пише УНИАН, въпреки че Русия удря по украинската енергетика не за първа година, този път ситуацията за Украйна е значително по-тежка в сравнение с предишните години.

Първо, значително се е увеличил мащабът на руските атаки, които сега могат да включват едновременно използване на 600-700 ударни дрона. Това е достатъчно, за да се пробие дори през ешелонираната противовъздушна отбрана.

Второ, този път Русия се опитва да унищожи не само електроцентралите и разпределителните мрежи, но и системата за добив, съхранение и разпределение на природен газ.

Сподели:

Коментари (0)

Китайски ИИ насочва в реално време иранските ракети към американските бази в Близкия изток

Китайски ИИ насочва в реално време иранските ракети към американските бази в Близкия изток

Системата автоматично разпознава и маркира обекти, което позволява идентифицирането на военните обекти и техника на САЩ за минути, а не часове

Италия: Войната с Иран застрашава глобалното лидерство на САЩ! Не сме роби

Италия: Войната с Иран застрашава глобалното лидерство на САЩ! Не сме роби

В интервюто за „Corriere della Sera" Крозето отиде още по-далеч, предупреждавайки, че конфликтът може да придобие още по-заплашителни измерения. Той припомни ядрените бомбардировки на Япония от 1945 г.

След заплахите на Тръмп Иран прекрати преговорите със САЩ

След заплахите на Тръмп Иран прекрати преговорите със САЩ

Според The New York Times в Иран хората в отговор на заплахите на Тръмп да унищожи инфраструктурата формират живи вериги по мостове и около електроцентрали