8 Май, 2026

Bird.bg с разкрития от кои фирми и през коя банка са изтеглени парите за АМ "Хемус"

Bird.bg с разкрития от кои фирми и през коя банка са изтеглени парите за АМ "Хемус"

Според Чобанов прокуратурата няма воля да проведе разследване по случая

Разследващият сайт Bird.bg. е стигнал до важна информация, свързана със скандала около АМ "Хемус" и изтеглените авансово пари за изграждането на отделните Лотове.

"Знаем имената на фирмите, имената на хората, стоящи зад тези фирми, както и имената на хората, които са били упълномощени да теглят пари на каса. До момента сме ,установили, че това са фирми, регистрирани в Северозапада - Лом, Мездра, Монтана. Лицата, които се водят собственици на тези фирми, са от Лом и от Мездра. Там има интересни политически връзки. Едното лице от Лом има кариера преди години като местен политик, тъй като е бил водач на листа за общински съветници от "Евророма". Другият, който е от Мездра, е бил председател на младежката структура на ДПС в града, а по роднинска линия е свързан с партията на един предприемач, бивш прокурор - Тома Томов". 

Това каза пред БНР журналистът Атанас Чобанов, главен редактор на разследващия сайт Bird.bg.

На 5-и ноември на пресконференция на МВР и МРРБ бяха оповестени резултати от проверка на строителството на АМ "Хемус", според които 60 млн. лева от парите за лот 5 на магистралата са били прехвърлени на кухи фирми и след това изтеглени в брой. 

Чобанов съобщи, че в разследването на Bird.bg е установена банката, от която са изтеглени парите:

"Банката е българска, тя е една от изброените в доклад на бившия посланик на САЩ Джон Байърли като гнили ябълки. Тази банка е наречена "банката на СИК". 

По думите на журналиста прокуратурата няма воля да проведе разследване по случая.

"Очевидно е замесена и самата банка, ако са изтеглени парите в кеш, а може и само по документи да е станало това. Дали тези хора от Мездра и Лом са ходили в трезора, който трябва да отговаря на изисквания на БНБ и БНБ трябва да ги контролира? ... Няма във всеки град такъв трезор - има на определени места. Възникват много въпроси".

Той обясни, че прокуратурата може да вдигне банковата тайна и да установи много неща:

"Да бъдат наредени СРС, да бъдат проследени трафичните данни на тези лица, за да се види с кого са се срещали".

"Някой дърпа конците и ние искаме да разберем кой е", каза още журналистът.

Сподели:

Коментари (0)

Демерджиев: Кандев трябва да остане на поста си, но не зависи от мен

Демерджиев: Кандев трябва да остане на поста си, но не зависи от мен

Световните агенции: Румен Радев официално получи юздите на управлението в България

Световните агенции: Румен Радев официално получи юздите на управлението в България

„Радев има абсолютна нетърпимост към изтичането на информация. Той е чист военен“, заяви пред АФП един от неговите близки

Велислава Петрова-Чамова обяви, че външната политика на България ще има "ясна посока"

Велислава Петрова-Чамова обяви, че външната политика на България ще има "ясна посока"

"В случая народът ни е дал възможност да управляваме с пълно мнозинство и мисля, че ще я има тази необходима стабилност"