27 Ноември, 2024

Bird: Кристалина Георгиева връщала услуги на лобисти

Bird: Кристалина Георгиева връщала услуги на лобисти

снимка: БГНЕС

"Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева многократно е ползвала помощта на известен лобист в опитите си да заеме високи позиции. Между 2016 г. и 2019 г. бившият лобист на Uber Марк МакГан (Marc MacGann), помогнал на Георгиева да стане управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ)", съобщава сайтът Bird.bg.

МакГан играе и "активна роля в нейните неуспешни кампании да стане генерален секретар на ООН през 2016 г., както и президент на Европейската комисия през 2019 г.", припомня сайтът. Георгиева се появява на нетуъркинг събития, организирани от МакГан по време на Световния икономически форум, позволявайки му да определи кой може да вечеря с нея в Давос, пише Питър Тефер от разследващата платформа "Follow the Money". Освен това е приела да се срещне с изпълнителния директор и с председателя на противоречивата руска телекомуникационна компания VimpelCom, обвинена в даване на подкуп в Узбекистан, цитира Bird. Данните за лобистките услуги на Марк МакГан се откриват в разследването “Досиетата Юбер”. В имейл той пише: "Съвместно ръководя кампания в последния момент за една брилянтна, талантлива жена, за да стане следващият генерален секретар на ООН – Кристалина Георгиева. Тя е изправена пред трудна битка и трябва да постигне през следващите 5 дни това, което опонентите й направиха за повече от 7 месеца". Кратката кампания се проваля, но новата връзка между МакГан и Георгиева очевидно оцелява. По-късно същия месец Георгиева подаде оставка от Комисията, за да стане главен изпълнителен директор на Световната банка. След това мултинационалната телекомуникационна компания VimpelCom назначи МакГан за главен директор по външните работи на групата, припомня още българската медия.

Помощ и отплата

През януари 2017 г., първия месец, в който e главен изпълнителен директор на Световната банка, Георгиева присъства на годишната среща на Световния икономически форум (WEF). Именно там тя изглежда се отплаща за помощта на МакГан. В кулоарите на това събитие тя се появява като "почетен гост" на нетуъркинг вечер в хотел Grischa в Давос. Домакин и организатор е Марк МакГан. Въпреки, че не е изненада високопоставен лидер като Георгиева да бъде поканен за съпътстващо събитие, решението й да присъства на вечерята на МакГан пред безброй други възможни начини да прекара времето си в Давос повдига въпроси. Присъствието й вероятно е закрепило репутацията на МакГан, но каква полза има тя?

Световната банка отказа коментар по въпроса. "Ние не участваме в спекулации и не отговаряме на слухове. Нашите правила за човешки ресурси не позволяват разкриване на информация за персонала", каза говорител на Световната банка пред Follow the Money. Посещавайки нетуъркинг вечери на лобист, главният изпълнителен директор на Световната банка му дава значителен контрол върху това, на кого ще бъде дадена възможност да лобира или да работи с нея. Други документи, публикувани от Световната банка сочат, че МакГан е успял да уреди среща на висшето ръководство на своя клиент, мултинационалната компания за телекомуникационни услуги VEON, с Кристалина Георгиева. На 12 януари 2018 г., по-малко от две седмици преди началото на годишното издание на WEF в Давос, от VEON изпращат имейл "от името на Марк" с искане за организиране на среща в Давос между Георгиева, председателя и изпълнителния директор на VEON. Офисът на Георгиева приема искането и уведомява VEON, че тя ще бъде придружена от Самир Сюлейманов, ръководител на стратегическите инициативи. Какво са обсъждали, не е ясно, но VEON казва в имейл, че "би се очаквало срещите, за които споменахте, да са фокусирани върху дневния ред за развитие на нововъзникващите пазари“.

Руската телекомуникационна компания VimpelCom е основана през 1992 г. През 2009 г. в Холандия е основана холдингова компания – VimpelCom Ltd, преименувана на VEON през 2017 г. През февруари 2016 г. – преди МакГан да се присъедини към компанията – VimpelCom се съгласи да плати почти 400 милиона долара във връзка с обвинения от холандски прокурор в подкупи в Узбекистан. Миналия октомври, след като много други компании напуснаха Русия след нахлуването й в Украйна – VEON обяви "пълно излизане от руския пазар". Сега VEON казва, че има почти 160 милиона клиенти по целия свят, предимно в Украйна, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Пакистан и Бангладеш. Отчита оборот от 3,5 милиарда евро през 2022 г.

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"