Мисля, че разговорът в Коалиционния съвет по отношение смяната на министър Петков е предрешен. Това каза за БНР бившият вицепремиер и министър на труда и социалната политика, подал оставка през 2016 г. Ивайло Калфин. Често обвиняват Бисер Петков за неща, за които отговорен е министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, изтъкна той:
„Включително в съобщението на премиера, когато каза, че освобождава Петков, спомена болничните, ТЕЛК-овете. И болничните, и ТЕЛК-овете са проблеми на здравната система, първоначално. Там, където има измама, където има недобра преценка, тя идва от медицинската преценка и това не е в ресора на социалния министър. Напоследък виждам, че много неща се приписват на социалния министър, а той не e толкова всевластен или всеотговорен…Бисер Петков направи нещо, което е полезно - след две години преговори с пенсионните фондове да уточни начина, по който се изплаща допълнителният източник – нещо, което беше важно, защото преди 20 години, когато е приет вторият стълб, въобще много неща са оставени отворени и въобще не е обмислено правилно как точно ще работи и как ще се изплаща. Това трябва да му се отчете като постигнат успех! Но някаква цялостна, голяма реформа, не може да се направи само от министъра. Тя трябва да се направи в съдействие с останалите. Той не може да работи сам“.
Истинските аргументи за тази оставка
Петков е бил избран на поста именно в качеството си на експерт, припомни Калфин в предаването "Преди всички" по "Хоризонт". Според него изтъкването на недоброто комуникиране на посланията на министъра не може да бъде повод за смяната му:
„Смяната на един министър е политически въпрос. А ние виждаме – той се сменя, с извинение, като градинаря в Министерския съвет. Не виждам политическите причини, по които се сменя един министър, а това може да бъде само политическо решение…. Ако не управляващите, поне опозицията да си отвори устата и да каже кое не е свършил Бисер Петков и кое ще свърши Деница Сачева, за да разбере обществото защо се сменя министър. Това са сериозните аргументи! Другото не е сериозно“.
Приоритетите в социалната сфера
„Има много неща, които трябва да се направят. Едно от най-спешните е свързано с енергийните помощи и либерализацията на пазара на електроенергия. Системата на ТЕЛК-ове за мен е болка, защото бях предложил концепция как да се промени…Въобще отношението към хората с увреждания трябва да е по-различно. В социалната сфера има още много други теми, които трябва да се преразгледат. Социалната политика не замества доходите от труд, нито нещо подобно - тя е солидарност на обществото към хората, които временно или дългосрочно имат проблеми с нормалната интеграция в обществото. Тези критерии имам чувството, че са загубени“.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит