„Ако бъде позволено на Путин да завърши така наречената "специална операция" в Украйна, той ще продължи към Молдова, Беларус вече е окупирана, той ще продължи към балтийските страни, Полша, ще отиде още по-далеч на Запад“.
Това казва в интервю за N1 икономистът и бивш близък съратник на Владимир Путин, Андрей Иларионов. Както посочва той, можем да открием корените на политиката на Путин в ранните години на неговото управление.
„В центъра на вниманието е тази империалистическа война, която Путин все още води, но също и империалистическата политика спрямо Грузия, Молдова и други страни. Това е война срещу Европа, света и цивилизованите нации. Той започна тази война, като атакува пояса на Тузла в Керченския проход през септември 2003 г., което имаше ясна индикация какво предстои. Всичко, което се случва, е продължение на империалистическия му стремеж да завземе териториите на други държави“, казва Иларионов.
На въпрос какво го е подтикнало да нахлуе в Украйна, бившият съветник заявява, че Путин „е бил обсебен от някакви месиански настроения“.
„Той си мислеше, че е получил нареждане от Господ, затова не се съветва с хората, те са там само за да изпълняват заповеди. Преди няколко години той заяви, че след смъртта на Ганди няма с кого да разговаря. Някои се смееха на това, но фактическото състояние на ума му е, че в реалния свят няма с кого да говори, да се договаря. Затова казвам, че той смята, че е на месианска мисия, да изпълни задача, и той многократно е казвал каква е тази задача - връщането на т. нар. Великая Рус, която според него е нещо близко до Руската империя. Друга месианска задача е унищожаването на Запада, той е упорит в това“, добави той, "и ще продължи да изпълнява тази задача, докато може".
Ако му бъде позволено да завърши така наречената "специална операция" в Украйна, той ще продължи към Молдова, Беларус вече е окупирана, той ще продължи към балтийските страни, Полша, ще отиде още по-далеч на Запад. Той иска да де-НАТО-изира Централна и Източна Европа. Няма да спре дотук, ще отиде по-нататък. Това са империалистическите амбиции, които видяхме в поведението на двама души в миналото, единият е Адолф Хитлер, а другият е Сталин“, смята Иларионов.
Той заяви също, че руската икономика е доста устойчива и няма да падне толкова, колкото се очакваше през февруари, когато войната започна.
„Някои споменаха спад от 15-20 процента, но той ще бъде между 2 и 4, което е видимо, но не е значително. Плюсът в бюджета отиде в минус. При падащ БВП и намаляваща покупателна способност руската икономика ще може да произвежда ресурси за война. Затова трябва да се намерят слаби места в руската икономика“, добави Илзрионов.
Накрая той каза, че е време Сърбия да се присъедини към усилията на международната общност и да не бъде като остров.
„Важно е да се присъедини към съюза на цивилизованите народи“, заключи Иларионов. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства