Посланикът на България във Френската република и Княжество Монако Николай Милков ще трябва да прекъсне работата си само половин година след като бе назначен на поста в Париж и три месеца след като връчи акредитивните си писма на принц Албер II, съобщава "Дневник". Президентът Румен Радев, на когото той бе външнополитически секретар до 4 ноември 2020 г., го назначи за министър на външните работи в служебното правителство.
Кариерата на 64-годишния Милков е свързана и с отбранителното министерство, където е работил в разузнаването на Генщаба. Най-високият пост, който е заемал във външното министерство досега, е от 2004 г., когато премиерът Симеон Сакскобургготски го назначава за зам.-министър, отговарящ за европейски страни, включително ЮИЕ, и въпроси на сигурността. Това го прави и член на Комисията за експортен контрол и секретар на Междуведомствения комитет за членството на България в НАТО. Бил е директор на Дирекция "Външнополитическо планиране, информация и координация".
От 2001 г. има посланически назначения в Румъния (2001 - 2004) и Канада (2013 - 2017), както и за генерален консул в Ню Йорк (2005 - 2009).
Той идва в МВнР през 1997 г. от Министерството на отбраната и през 2010 г. отново се връща там като постоянен секретар до 2013 г. После пак е в дипломатическото ведомство като посланик в Канада до 2017 г. Бил е секретар на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г.
Възпитаник на Френската гимназия в София, магистър по "Международни отношения" в УНСС (1983) и доктор на историческите науки (1991), като в този период "се занимава с научна и преподавателска дейност в областта на международните отношения", пише в справката му в Министерството на отбраната.
През 1992 г. става референт за НАТО и ЗЕС в Управление "Политика и сигурност" на Министерството на отбраната. Година по-късно става съветник на министъра по международното сътрудничество.
Следват пет години работа в Разузнавателно управление на Генералния щаб - от 1993 до 1997 г. е помощник-началник на сектор, отговарящ за политическия анализ.
Завършил е различни квалификационни курсове, сред които за висши служители в областта на формулирането на стратегии за национална сигурност в Европейския център за изследвания в областта на сигурността "Джордж Маршал" в Гармиш Партенкирхен, Германия, и курс по европейска администрация в Международния институт за публична администрация в Париж.
Бивш съветник на Радев е служебният министър на външните работи© Министерство на външните работи.
В МВнР влиза през 1997 г. като директор на Управление (Дирекция) "Координация и планиране" (до 2001 г.). След мандата му Румъния е заместник-министър на външните работи, отговарящ за отношенията с НАТО и въпросите на сигурността, балканските държави и двустранните отношения със страните от Европа (2004-2005).
Владее английски, испански, френски и руски език.
Женен, с две дъщери.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.