12 Април, 2026

Бивш социален министър: Съществува инструмент за преодоляване на разликата между стари и нови пенсии

Бивш социален министър: Съществува инструмент за преодоляване на разликата между стари и нови пенсии

Хасан Адемов

"Средният осигурителен доход" е причина за разликата между тях, заяви Хасан Адемов

„България трябва да провежда догонваща политика. По отношение на пенсионната система нещата в България са установени по начин, който зависи от осигурителния принос. Когато стигнем доходите на другите европейци, тогава можем да очакваме техните пенсии. Или трябва да се увеличат данъците, или трябва да се вземат заеми, друг начин за попълване на необходимия ресурс за пенсионното осигуряване не е измислен“. Това каза пред БНР д-р Хасан Адемов, председател на социалната комисия в парламента, в деня, в който пенсиите се увеличават с 5,7%.


Адемов поясни, че устойчивостта на пенсионната система зависи от регулярни приходи в приходната част, за да може да се разчита и на разходите, които очакват всички български пенсионери и тези, които работят в момента.

„Въпросът е дали социалната система в лицето на общественото осигуряване може да реши всички проблеми на хората в неравностойно положение, хората с нисък размер на пенсиите. Дали пенсионната система е тази, която е призвана да решава всички тези проблеми. В държавата има и друга система, която се нарича социално подпомагане. Пенсионната система е математически модел, базиран на приходи и разходи“, каза още Адемов в предаването „Преди всички“.

„Проблемът е в това, че във формулата за изчисляване на размера на пенсията има един много важен показател, който се нарича „среден осигурителен доход“ за страната през последните 12 месеца. Всяка година всеки месец този среден осигурителен доход расте и оттук идва разликата в размера на пенсиите на тези, които се пенсионират сега, и тези, които са се пенсионирали преди 10 години. За да може да бъде преодоляна тази разлика, съществува инструментът „преизчисляване“.
Сподели:

Коментари (0)

Крадци се надвикват - "Дръжте крадеца"

Крадци се надвикват - "Дръжте крадеца"

Безобразие от мащаба на договора с "Боташ" не се е случвало досега в България - при все целия дълъг списък на олигархичен произвол пред лицето на завладяните институции

Янкулов: Конституционният съд без никакво съмнение постанови, че Сарафов повече не може да  е и.д главен прокурор

Янкулов: Конституционният съд без никакво съмнение постанови, че Сарафов повече не може да е и.д главен прокурор

По думите му казусът е толкова ясен, че той не бива под никаква форма да става някаква разменна монета на политическия терен

Сметната палата: Близо 2,5 пъти са се увеличили сигналите за конфликт на интереси

Сметната палата: Близо 2,5 пъти са се увеличили сигналите за конфликт на интереси

От февруари 2026 г., с промяна в Закона за Сметната палата, одитната институция изпълнява и част от дейността на закритата Комисия за противодействие на корупцията