Бившият генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг е поддържал връзки с агент на КГБ в Норвегия.
Това потвърждава самият той в интервю, посветено на Украйна за Financial Times, цитирано от Актуално.
Йенс Столтенберг е работил с КГБ през 80-те години на XX век, като контактът е осъществен с помощта на баща му Торвалд. По онова време бъдещият генерален секретар на НАТО е начело на Норвежкия младежки синдикат.
Столтенберг обаче е категоричен – не се срамува от нищо, което е правил. Заради контактите му, през 1991 година норвежкото разузнаване го моли за помощ – да вербува офицера от КГБ, известен с фамилията Кирилов. Опитът на Столтенберг завършва неуспешно. По по-интересното е, че по това време бащата на Столтенберг Торвалд, който е бил външен министър на Норвегия в годините на Студената война, поддържа близки отношения с Виктор Грушко, първи зам.-председател на КГБ и отговарящ за контраразузнаването, чийто син Александър става зам.-външен министър на Русия и през 2012 година е руският представител към НАТО, пише Financial Times.
Впечатляващ е фактът, че Александър Грушко (роден през 1955 г.) все още е на висок държавен пост в Путинова Русия. Той сега е зам.-външен министър на Руската федерация и отговаря за отношенията с европейските държави.
Бащата на Александър – Виктор има завидна биография като човек на висока позиция в КГБ. Неговата тясна специалност е контраразузнаването - т.е. да открива навреме и да елиминира опасността от чужди шпиони. Виктор Грушко е имал контакти с един от най-известните двойни агенти от времето на Студената война - Ким Филби, който е срамно петно в историята на британската МИ-6. Твърди се, че именно благодарение на Филби съветското разузнаване успява да минимизира загубите, нанесени от предателството на Елизабет Бентли (агент на КГБ в САЩ) през 1945 г. Ден или два след нейните показания пред ФБР, Ким Филби изпраща в Москва донесения с пълен списък на всички, които тя е предала. После бяга в СССР през 1963 година, след като вече е на мушка като предател. Там остава до края на живота си.
За Украйна Йенс Столтенберг твърдо вярва в следното: "Когато има желание, има решение". Според него, Украйна трябва да влезе в НАТО, като в това число бъдат включени и окупираните от Русия украински земи. Но трябва да е ясно в рамките на членството на Украйна при какви точно условия се задейства член 5 специално за Украйна и кои линии могат да бъдат пресечени.
Наскоро Столтенберг отстъпи поста си на генерален секретар на НАТО на бившия нидерландски премиер Марк Рюте. Известно е, че те и двамата публично подкрепят Украйна, като Столтенберг (той е и бивш премиер на Норвегия) многократно призоваваше за доставки на повече оръжия и по-бързи доставки от Запада за Украйна, която воюва за своята независимост и териториална цялост.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства